EK chce v návrhu posílit práva cestujících v letecké dopravě

13.03.2013

    Brusel 13. března (ČTK) - Cestující v letecké dopravě by měli mít možnost využít služeb konkurence, jestliže jim jejich letecký přepravce nedokáže do 12 hodin zajistit přesměrování letu. Také vymezení takzvaných mimořádných okolností, které hrají roli při určování odškodného, by v Evropské unii mělo být příště jasnější. Vyplývá to z návrhu nových opatření na posílení práv cestujících v letecké dopravě, který vypracovala Evropská komise.

    Nejasnosti týkající se toho, do jaké míry by letecké společnosti měly zajistit pohodlí svých cestujících, se objevily v roce 2010, kdy leteckou přepravu v Evropě narušil prach ze soptícího vulkánu na Islandu. Některé letecké společnosti původně nebyly ochotny hradit náklady za své cestující, nebezpečí sankcí je však přimělo se dosavadními nařízeními řídit. Stávající legislativa však některé problémy neřeší dost jasně a Brusel si od nových opatření slibuje, že pomohou nejistotu rozptýlit.

    Návrh mimo jiné přesněji vymezuje takzvané mimořádné okolnosti, které hrají roli při odškodnění. Podle EK by mezi ně neměly patřit technické závady. Přírodní pohromy a stávky v letecké přepravě však ano. Urychlit by se mělo i vyřizování stížností. Aerolinie by tak nově měly mít povinnost potvrdit přijetí stížnosti do jednoho týdne a odpovědět na ni do dvou měsíců.

    Návrh, jehož podrobnosti zveřejnila EK na webu své tiskové služby, také stanovuje lhůty pro náhradu škody v závislosti na délce zpoždění a letu. Například u všech letů uvnitř EU a krátkých mezinárodních letů do 3500 kilometrů by nárok na odškodnění vznikal po pěti hodinách. Nyní to jsou tři hodiny.

    Odpadnou také poplatky za špatně uvedená jména na letence a hudebníci si budou smět vzít menší hudební nástroj na palubu. Letečtí přepravci by také nově měli mít povinnost za výjimečných okolností uhradit ubytování na nejvýše tři noci. Dosud tak měli činit neomezeně dlouho, což by podle komise mohlo ohrozit jejich finanční přežití. Výjimku by však měly mít těhotné ženy, lidé se sníženou pohyblivostí a děti bez doprovodu dospělých.

    "Všichni víme, že pro uvízlé pasažéry je opravdová priorita jenom to, aby se dostali domů. Tudíž se soustředíme na informovanost, péči a účinné přesměrování letů," řekl eurokomisař pro dopravu Siim Kallas.

    Návrhem by se teď měly zabývat členské státy a Evropský parlamentu. Právně závaznými se nová opatření zřejmě nestanou dřív než za rok. 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka