Odbory souhlasily s návrhem mediátora na ukončení stávky v Iberii

14.03.2013

    Madrid 13. března (ČTK) - Zaměstnanci španělských aerolinek Iberia přistoupili na smírčí návrh o ukončení stávkové činnosti a zrušili sérii stávek plánovaných na příští týden. Podle agentury Reuters to dnes oznámil mluvčí odborového Všeobecného svazu pracujících (UGT). Letecká společnost Iberia je součástí skupiny International Airlines Group (IAG), jejíž vedení s návrhem mediátora souhlasilo již dříve.

    Podle dohody, kterou dnes obě strany podepsaly v Madridu, se počet propouštěných sníží na 3141 pracovníků, což představuje asi 15 procent všech zaměstnanců Iberie. Původně mělo leteckou společnost opustit 3807 pracovníků. Součástí dohody je i zvýšení odstupného pro propuštěné a snížení mezd až o 14 procent pro zaměstnance, kteří o místo nepřijdou.

    Pozemní i palubní personál a piloti Iberie již uskutečnili dvě pětidenní stávky, první od 18. do 22. února a druhou od 4. do 8. března. Zrušeny tehdy byly tisíce letů. Zaměstnanci se znovu chystali přerušit činnost v týdnu od 18. do 22. března.

    Podle výkonného ředitele Iberie Rafaela Sáncheze-Lozana se ztráty za obě série stávek odhadují celkem na 30 milionů eur (768,4 milionu Kč).

    Španělská ekonomika se nyní nachází v druhé recesi za tři roky a nezaměstnanost dosahuje 26 procent. V první polovině letošního roku se 35 předních podniků v zemi chystá zrušit 35.000 pracovních míst. Iberia tvrdí, že restrukturalizace je nutná k tomu, aby podnik mohl konkurovat nízkonákladovým přepravcům jako EasyJet nebo Ryanair.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka