Čtyřstovka je v civilu

15.03.2013


    Významné rozhodnutí se ve středu třináctého března objevilo ve věstníku Evropského úřadu pro  letovou bezpečnost, EASA.. Zájemci se z úředního dokumentu dozvěděli, že nový evropský transportní letoun A400M je plně certifikován k civilnímu leteckému provozu. S udělením certifikátu k plnému vojenskému operačnímu provozu, Initial Operation Clearance, se počítá v brzké době.

    První stroj má být Armée d´Air dodán v červnu. Velmi zajímavé je, že flotila pěti zkušebních letounů A400M Grizzly odlétala během velmi náročných letových zkoušek zcela bez problémů během 1600 zkušebních letů 4800 letových hodin. Náročné zkoušky probíhaly mimo jiné i na vysokohorském letišti bolivijského hlavního města La Paz v nadmořské výšce 3600 metrů, ve vysokých teplotách Spojených arabských emirátů i v nízkých teplotách za polárním kruhem ve Švédsku. Během nich i během zkoušek ostrého vysazování nákladů i výsadkářů či při zkouškách tankování ve vzduchu se letoun plně osvědčil.

    Navíc je velmi důležité, že stroj je nyní již certifikován do plného civilního letového provozu. Nelze tedy vyloučit, že Lockheedům C-130 Hercules, provozovaným v Evropě, případně i evropským transportním strojům s vyšší únosností začíná zvonit umíráček..

--
Pramen
Airbus Military A400M erhaelt zivile EASA –Zulassung
Mgr. Zdeněk Procházka


 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka