Boeing čeká brzké obnovení provozu letadel 787 Dreamliner

15.03.2013


    Tokio 15. března (ČTK) - Americká strojírenská společnost Boeing předpokládá, že její letouny 787 Dreamliner se během několika týdnů vrátí do vzduchu. Oznámila to dnes firma. Provoz letounů v lednu zastavily potíže s baterií. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) však tento týden schválil plán Boeingu na jejich řešení.

    Regulátoři v polovině ledna nařídili zastavit lety všech 50 strojů Dreamliner na světě. Reagovali tím na sérii incidentů z počátku roku. Na palubě letadla 787 stojícího na letišti v Bostonu vypukl požár a problémy s přehřátou baterii se objevily za letu dalšího stroje v Japonsku. Zastavení letů těchto strojů už stálo společnost desítky milionů dolarů.

    FAA tento týden schválil zkušební lety dvou strojů 787, u nichž firma udělá navrhované změny. "Když se podíváme na způsob spolupráce s FAA a na testy, které nás čekají, je rozumné předpokládat, že můžeme být zpátky ve vzduchu během týdnů, ne měsíců," uvedl hlavní inženýr projektu Dreamliner Mike Sinnett.

    Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. Použití polymerů vyztužených uhlíkovými vlákny výrazně snížilo hmotnost stroje, který je i díky novým motorům zhruba o pětinu úspornější než jiná podobně velká letadla. Problém ale představují moderní lithium-iontové baterie, které jsou sice schopny uchovat větší objem energie, hrozí jim ale i příliš rychlé vybití a vzplanutí.

    V polovině loňského prosince se letoun poprvé objevil v Praze, kde přistál Boeing 787 polské společnosti LOT. Ta je v Evropě jedinou společností, která má ve flotile tyto stroje.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka