Americká letadla vzlétla k ochraně Predatoru nad Perským zálivem

15.03.2013


    Washington 14. března (ČTK) - Íránský stíhací letoun pronásledoval nad mezinárodními vodami Perského zálivu americké bezpilotní letadlo a přiblížil se k němu na 25 kilometrů. Změnit kurz íránský stroj přinutila dvě americká vojenská letadla, informoval dnes mluvčí Pentagonu George Little.

    Incident se podle něj stal v úterý a stroj typu Predator byl prý na "rutinní tajné" pozorovací misi. Íránci za ním poslali stíhačku F-4 Phantom, která se dostala do vzdálenosti 25 kilometrů, než z místa neozbrojený monitorovací stroj eskortovala dvě americká vojenská letadla.

    Little připomněl listopadový incident, při němž Íránci na Predator vystřelili nad Perským zálivem z vojenského letadla. Predator nebyl zasažen a byl schopen se vrátit na základnu. USA pak ujistily, že budou pokračovat v monitorování mezinárodních vod podle zavedených zvyků a k zajištění ochrany oblasti. USA mají v zemích Perského zálivu několik základen.

    V únoru Íránci ohlásili, že zneškodnili nepřátelský bezpilotní letoun, avšak vyšlo najevo, že šlo o maketu a o součást vojenských manévrů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka