Korean Air získají místo v dozorčí radě a opci na další akcie ČSA

15.03.2013


    Praha 14. března (ČTK) - Korean Air získá jedno místo ve tříčlenné dozorčí radě Českých Aerolinií. Uzavření akcionářské smlouvy korejskému dopravci zároveň zaručí účast při rozhodování v zásadních věcech, jako jsou například navyšování či snižování kapitálu ČSA nebo rozdělování zisku. Dopravci dále zajistí předkupní právo na zbylé akcie patřící Českému Aeroholdingu, pokud padne podmínka omezující vlastnictví národních dopravců aeroliniemi mimo Evropskou unii. Na dnešním setkání s novináři to řekl generální ředitel Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák.

    "Korean Air si vymínil předkupní právo na všechna procenta, která jsou do minority," uvedl Dvořák. Kromě tohoto minoritního podílu (pod 50 procent) má ale dopravce zájem i o zbylé akcie, které vlastní Český Aeroholding. Odkoupil by je ale pouze za předpokladu, že padne omezení Evropské unie. Kdyby většinu akcií dopravce získal nyní, přišly by ČSA o status národního dopravce a s ním spojená práva na lety do zemí s omezeným počtem přepravců (například do Ruska) a využívání takzvaného Open Skies prostoru.

    Nařízení by podle Dvořáka ale mohlo být zrušeno. Evropská komise v září loňského roku uvedla, že toto omezení likviduje konsolidaci leteckého trhu, což se projevuje nulovou aktivitou na trhu akvizic. Připravuje proto zrušení tohoto omezení, dodal Dvořák s tím, že ale není vůbec jisté, kdy se tak stane.

    Pokud by se tak stalo ještě letos, odkupovaly by korejské aerolinie zbylé akcie aeroholdingu za stejné ceny, jako při nynějším nákupu 44procentního podílu. Za ten nabízejí 67,5 milionu korun. Později by bylo nutné hodnotu zbylého balíku akcií znovu ocenit, dodal Dvořák.

    V současné době je ve hře zhruba dvouprocentní podíl, který v minulosti patřil pražskému a bratislavskému magistrátu. Hlavní město Praha již svých 1,53 procenta akcií Českému Aeroholdingu prodala za 2,38 milionu korun. Prodej bratislavských akcií (zhruba půlprocentní podíl) už schválilo zastupitelstvo a v nejbližších týdnech je tak možné očekávat jejich prodej do aeroholdingu. Tyto akcie podle Dvořáka může poté Korean Air nabýt prakticky kdykoliv.

    Aeroholding v současnosti i s akciemi Prahy drží téměř 98procentní podíl v ČSA. Kromě Bratislavy drží dále akcie aerolinií i Česká pojišťovna, která ale o odprodej svých zhruba dvou procent zájem nejeví, dodal šéf aeroholdingu.

    Nový korejský člen dozorčí rady by měl nahradit jednoho ze dvou zástupců jmenovaných akcionářem. Z dvojice možných adeptů je pravděpodobnější, že dozorčí radu bude muset opustit její místopředseda Petr Matoušek, než předseda rady Miroslav Dvořák, který je zároveň šéfem celého aeroholdingu. Třetím mužem v dozorčí radě ČSA je Josef Maurer, který zastupuje zaměstnance.

    Převedení akcií a zaplacení kupní ceny by se podle Dvořáka mělo uskutečnit během první poloviny letošního roku. Smlouva umožňuje korejskému dopravci koupené akcie během následujících pěti let vrátit, pokud aeroholding učiní rozhodnutí, které by investici Korean Air poškodilo. Po stejně dlouhé období se korejské aerolinie zavázaly svůj 44procentní podíl neprodat nikomu dalšímu.

    Souhlas s prodejem části akcií Českých aerolinií ve středu schválila vláda. Smlouva mezi Českým Aeroholdingem a Korean Air by měla být podepsána v průběhu druhého dubnového týdne.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka