Lufthansa čeká díky nižším nákladům růst provozního zisku

15.03.2013


    Frankfurt 14. března (ČTK) - Letecká společnost Lufthansa čeká v letošním a příštím roce růst provozního zisku, varovala však, že kvůli ekonomickým problémům a nákladům na restrukturalizaci může být růst pouze nízký. V loňském roce provozní zisk společnosti klesl o 36 procent na 524 milionů eur (13,4 miliardy Kč) kvůli vysokým cenám pohonných hmot a mimořádným výdajům souvisejícím se snahou firmy snížit náklady a posílit ziskovost.

    "Neměli bychom mít pro 2013 příliš vysoká očekávání," řekl novinářům generální ředitel aerolinií Christoph Franz. Cílem firmy je do roku 2015 za pomoci restrukturalizačního programu nazvanému SCORE zvýšit provozní zisk na na 2,3 miliardy eur. Součástí restrukturalizace je propuštění 3500 zaměstnanců, modernizace nízkonákladových aerolinií Germanwings a společné zadávání zakázek pro všechny přepravce ze skupiny Lufthansa.

    Aerolinie rovněž potvrdily, že se loni vrátily k čistému zisku 990 milionů eur ve srovnání s předloňskou ztrátou 13 milionů eur. Hospodaření podpořil zisk 630 milionů eur z prodeje akcií ve firmě Amadeus IT Holding. Letos proto Lufthansa očekává pokles čistého zisku, napsala agentura Reuters.

    Lufthansa rovněž oznámila, že plánuje koupit 102 nových letadel od evropského Airbusu. Jsou mezi nimi i dva obří letouny A380. Flotila firmy se má díky novým letadlům stát modernější a úspornější. Dceřiná firma Swiss pak koupí šest letadel Boeing 777. Lufthansa má v současnosti objednáno 236 letadel, která mají být dodána do roku 2025. Katalogová hodnota objednaných letadel je 22 miliard eur.

    Lufthansa je největší leteckou společností v Německu a podle počtu cestujících a příjmů rovněž v Evropě. Vlastní také nízkonákladovou skupinu Germanwings a aerolinie Austrian Airlines, Swiss a Brussels Airlines. Je členem letecké aliance Star Alliance.

zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka