Thunderbirds končí?

16.03.2013

    Nemilou zprávu se nedávno dozvěděly desetisíce potenciálních návštěvníků různých leteckých dnů v USA i v Evropě. Americké ministerstvo obrany totiž vydalo tiskovou zprávu, z níž vyplývá, že vzhledem ke značným rozpočtovým problémům americké ekonomiky a následným škrtům v kapitole zdejšího ministerstva obrany letos na zmíněných show neuvidí žádnou ze světoznámých akrobatických skupin amerického vojenského letectva.

    „Vedení US Air Force do konce letošního fiskálního roku pro rozpočtové problémy zastavuje veškerou finanční i leteckou podporu veřejným leteckým dnům na území USA. Také  letecká vystoupení akrobatické skupiny Thunderbirds budou do konce roku ve stavu „standing down“. Důvodem je šetření celkového počtu letových hodin, které má ministerstvo hrazeny ze státního rozpočtu, pro jiné potřeby, např.readiness.

    V praxi to znamená, že se ruší podpora, kterou aktivní a záložní letecké jednotky a  letecké jednotky Národní gardy poskytovaly leteckým show, veletrhům či přelety techniky např. při pohřbech různých slavných letců. Ruší se i výcvik v letecké navigaci i veřejné předvádění F 22 Demo teamu. V letošním fiskálním roce není možné očekávat účast letounů vojenského letectva ani na populárních dnech otevřených dveří. Od prvního dubna se také ruší účast Thunderbirds na jakýchkoli veřejných vystoupeních, probíhat bude jen certifikační a ověřovací výcvik, zaměřený na možnou budoucí účast na show“, uvádí se v málo povzbudivém armádním komuniké.

    Jak dále dodává ministerstvo obrany, vzhledem ke škrtům je nutné celkový počet letových hodin, které jsou k dispozici, zredukovat o více než osmnáct procent, což převedeno do praxe znamená úbytek až 203000 letových hodin. „Zbylé“ hodiny budou využity především pro bojové lety aktivních leteckých útvarů. Využijeme je především k bojovým letům v Afganistánu a v jiných problémových regionech a k letům „nukleárního odstrašování“.

    Dvě třetiny bojových squadron zruší pro letošní rozpočtový rok  domácí kondiční tréninkové lety, na americké pevnině bude probíhat jen základní letecký výcvik,“, dodává náčelník generálního štábu amerického letectva Mark A. Welsh III. „Víme, že podporu americké i zahraniční veřejnosti v nynější těžké době potřebujeme více než kdykoliv jindy. Kvůli těžkým rozpočtovým škrtům, ale nemáme jinou možnost než „škrtnout“ veřejnou podporu. Nezbývá nám než doufat, že se naše nelehká situace zlepší na počátku nového fiskálního roku“, dodává tiskový mluvčí letectva brigádní generál Les Kodlick.

    Nutno dodat, že rozpočtové škrty se podle neoficiálních zpráv týkají také akrobatické skupiny námořního letectva Blue Angels i F/A 18 Demo teamu. Z toho logicky například pro české návštěvníky i letos na Letišti Leoše Janáčka pořádaných Dnů NATO vyplývá, že loňská účast impozantních B-52, vždy přilétajících z amerických základen či zmíněných skupin není příliš reálná. Americká letecká technika tedy na kontinentálních show bude jen tehdy, pokud ji užívají evropská letectva NATO.

..
Pramen
Thunderbirds grounded
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka