Společně na Mars

16.03.2013

    Světoznámá „rudá planeta“, Mars, je v posledních letech předmětem stále častějšího zájmu různých družic a roverů, sestrojených na Zemi. Jak ovšem vyplývá z dohody, podepsané patnáctého března v Paříži mezi zástupci ruské agentury Roskomsos a západoevropské ESA, frekvence na Marsu i na oběžné dráze kolem něj se ještě zvýší.

     Zatímco na oběžné dráze bude v rámci společného programu ExoMars od roku 2016 působit družice pro registraci plynných částic Trace Gas Orbiter, TGO, na planetě přistane modul EGM. Dopravu obou kosmických prostředků zajistí ruskými konstruktéry sestrojená nosná raketa. Přístroje TGO i EGM mají registrovat např. i jen stopové prvky různých plynů či různé geologické a biologické aktivity, probíhající na povrchu planety. Do povrchu planety se na jiném místě než Oportunity budou od roku 2018 zavrtávat výzkumné nástroje ruskými odborníky sestrojeného roveru, který na Mars dopraví a jeho výsadek zajistí týmiž konstruktéry sestrojená raketa.

    Současně půjde o první rover ESA, který kdy bude vysazen a bude působit na planetě sluneční soustavy. Zajímavé ovšem, že o ruskou premiéru nepůjde. Dva sovětské Lunochody působily v první polovině sedmdesátých let na Měsíci.

    Sdílení cenných vědeckých dat oběma organizacemi je ovšem zcela samozřejmé.

--
Pramen
ESA und ROSKOSMOS vereinbaren gemeinsame Mission
Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka