Liberecká nemocnice bude mít do konce roku v areálu heliport

20.03.2013

    Liberec 20. března (ČTK) - Krajská nemocnice v Liberci bude mít do konce letošního roku ve svém areálu heliport. Vybudování přistávací plochy je pro největší krajské zdravotnické zařízení nutností, jinak by přišlo o statut traumacentra a tím i o miliony korun od pojišťoven. Do veřejné soutěže na dodavatele stavby se přihlásilo osm firem s cenovou nabídkou od 28 milionů korun do 45 milionů, řekla dnes novinářům náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová. Původní odhad počítal s cenou zhruba 37 milionů korun.

    Krajská nemocnice zatím heliport nemá, i když je v Liberci letecká záchranná služba. Nyní dopravují vrtulníky pacienty na liberecké letiště, odkud je převážejí sanitky. "Cesta i s překládáním pacientů trvá deset až 15 minut. Zvlášť u těžce zraněných pacientů může složitá přeprava ohrozit jejich život nebo zhoršit zdravotní stav," řekl už dříve ČTK ředitel krajské záchranné služby Stanislav Mackovík.

    O výstavbě přistávací plochy v areálu nemocnice se v Liberci diskutuje léta, realizaci ale dlouho brzdil nedostatek peněz. Nemocnice nechala posoudit šest variant umístění heliportu. Mimo jiné se uvažovalo například o výstavbě parkovacího domu, který by měl na střeše přistávací plochu. Další z možností byla výstavba heliportu nad stravovacím traktem. "Ta by ale stála 43 milionů a zhruba na tři měsíce omezila provoz pavilonu, proto jsme vybrali levnější variantu nad parčíkem," řekl již dříve ČTK ředitel nemocnice Jiří Veselka.

    Nakonec zvítězilo nejlevnější řešení - přistávací plocha bude umístěna na samostatné železné konstrukci nad stávajícími parčíkem a komunikacemi nedaleko pavilonu chirurgie, kde je i traumacentrum. Heliport bude ve výšce více než 20 metrů nad zemí a tunelem bude spojen s pavilonem. Umožní celoroční provoz ve dne i v noci a přistát na něm budou moci i těžké vojenské vrtulníky o hmotnosti 6,5 tuny. "Trojnožka je provizorním řešením, mělo by dojít ke komplexnímu řešení třeba na střeše urgentního příjmu, který by měl být časem v nemocnici vybudován," řekla Kocumová.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka