Apollo se vynořilo!

22.03.2013

    Dvacátého března 2013 se na facebookových stránkách expedice amerického nadšence Jeffa Bezose, zasvěcených vyprošťování dvou zázračně na mořském dně nalezených velmi slavných raketových motorů rakety Saturn konečně objevila dlouho očekávaná zpráva, která velmi potěšila nejen srdce milovníků dějin kosmické techniky. „Ve světle silných reflektorů nám citlivá kamera, tažená pod vodou, ukázala „underwater wonderland“, svět zázraků pod vodou.

    Na mořském dně jsem spatřili neuvěřitelnou zahradu zohýbaných „soch“, tedy různě zohýbaných  hlavních nosných motorů prvního stupně rakety Saturn V, motorů F-1. Bylo to nádherný symbol jejich těžkého ohnivého konce, ale i práce tisíců našich inženýrů, konstruujících kosmickou techniku,“, říká šéf expedice, která dokázala na mořském dně  nalézt a úspěšně odtud vyprostit hned dva motory F-1. Tyto artefakty jsou navíc o to unikátnější, že možná šestnáctého července 1969 při startu z floridského kosmodromu Cape Canaveral poháněly nejslavnější koráb kosmických dějin, Apollo 11. Zatímco ale kosmonaut Neil Armstrong mohl dvacátého prvního července při první procházce člověka po Měsíci pronést výrok, že jde o „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“, poškozené, padáky nebrzděné motory prvního stupně „pětky“, pohonné jednotky F-1, odhozené desítky vteřin po startu, v té době již spočívaly na mořském dně.

    Jak se ale v první polovině března letošního roku naštěstí ukázalo, pro dva z nich nešlo o věčný poslední hrob. „Ani po prostudování dobrých snímků vraků motorů na mořském dně, které pro nás získala bezpilotní robotická ponorka, ROV, jsem neměli žádnou jistotu, v jakém stavu  vůbec budou.

    Motory, které jsme na mořské dně našli v hloubce 14000 feetů, 4270 metrů, po odhozu z prvního stupně Saturnu V rychlostí pět tisíc mil za hodinu, do hladiny oceánu udeřily před více než čtyřiceti lety. Navíc jejich celokovová tělesa ležela zmíněnou dobu ve velmi agresivní slané vodě. Po vyproštění motorů a jejich naložení na podpůrnou loď Seabed Worker  nyní jsou nalezené významné části obou F-1 ve floridském přístavu Cape Canaveral. Ze kterého ze slavných Apoll ale dva ze šedesáti pěti v letech 1967-1973 odhozených F-11 pocházejí, jistotu zatím nemáme.

    Určit, zda skutečně poháněly dříve zmiňované Apollo 11, zatím nedokážeme. Jisté ale, že jsme z mořského dna vyprostili dostatek původních dílů, které nám po konzervaci a rekonstrukci umožní sestavit hned dva motory F-1, tak důležité pro americký i světový kosmický výzkum,“říká Jeff Bezos. Po náročném omytí a následné nutné stabilizaci všech kovových částí motorů, které jsou stále majetkem NASA, se dříve či později mohou jejich vystavení dočkat např. návštěvníci vynikající expozice kosmických prostředků v letecko-kosmickém muzeu Udvar-Hazy u Washingtonu, které je součástí National Air nad Space Museum ve Washingtonu.

    Nelze ale vyloučit, že Bezos, který, ač to zní značně neuvěřitelně, odhazované F-1, o jejichž přesné poloze žádné záznamy neexistovaly, začal hledat až v roce 2009, požádá NASA, aby svolila k vystavení druhého renovovaného F-1 v Museum of Flight v Seattlu.

    Muzeum je nedaleko sídla Bezosovy společnosti pro komerční kosmickou dopravu Blue Origins. Jisté ale už nyní je, že milovníky kosmické historie nejen z USA mohou již zanedlouho čekat časy hojnosti a spatří znovuzrozené nejslavnější kosmické motory F-1..

(Poznámka: Celkový výkon všech pěti F-1 byl neuvěřitelných 32 tisíc HP, každý z nich měl tah jeden a půl milionu liber a každou vteřinu spotřeboval směs šesti tisíc liber kerosenu a tekutého kyslíku).

--
Prameny
Apollo F-1rocket engines raised off ocean floor by Amazon CEO/c…
Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka