Odbory Lufthansy dál jednají, nebudou stávkovat o Velikonocích

24.03.2013

    Frankfurt nad Mohanem 23. března (ČTK) - Zaměstnanci největší evropské letecké společnosti Lufhansa nebudou v rámci pokračujícího sporu o novou kolektivní smlouvu stávkovat přes velikonoční svátky. Sdělil to odborový svaz Verdi, který zastupuje 33.000 zaměstnanců Lufthansy. Odbory se s vedením firmy v pátečních jednáních na řešení mzdového sporu nedohodly a dohoda není ani v dohledu, konstatoval svaz.

    Požadavky odborů a nabídky Lufthansy jsou dosud od sebe "velmi vzdálené", sdělil svaz Verdi, jehož citovala agentura Reuters. Nové kolo jednání má začít 17. dubna a svaz nevyloučil, že mezitím zorganizuje další stávky, nikoli ale o Velikonocích.

    Zaměstnanci Lufthansy uspořádali ve čtvrtek před mzdovým jednáním dopolední stávku na šesti německých letištích. To vedlo ke zrušení asi 700 letů, zhruba 40 procent celkového počtu denních letů Lufthansy. Protest si také vynutil zrušení 14 letů z Německa na pražské ruzyňské letiště.

    Svaz Verdi požaduje zvýšení mezd pro palubní a pozemní personál o 5,2 procenta a záruky, že Lufthansa zachová pracovní místa. Na to firma odmítá přistoupit a v rámci chystané restrukturalizace hodlá naopak propouštět a zmrazit mzdy a po zaměstnancích žádá, aby týdně pracovali o hodinu navíc.

    Provozní zisk Lufthansy loni kvůli vysokým cenám pohonných hmot a mimořádným výdajům klesl o 36 procent. Lufthansa, podobně jako třeba Air France-KLM a další vlajkové aerolinie, potřebuje snižovat náklady, aby neztrácela v ostré konkurenci s nízkonákladovými přepravci a expandujícími aeroliniemi z Blízkého východu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka