Testovací let Dreamlineru skončil úspěchem, Boeing chystá další

26.03.2013


    New York 25. března (ČTK) - V USA přistál letoun Boeing 787 Dreamliner po úspěšném testovacím letu. Firma tak díky bezproblémovému prvnímu testu může stroj chystat na další. Informovala o tom agentura Reuters. Cílem letu bylo otestovat nový systému baterií. Kvůli poruchám toho původního mají Dreamlinery od ledna zákaz komerčního létaní.

    Společnost Boeing dnes oznámila, že let dopadl "podle plánu". První test prováděla firma pro své účely, při následném druhém bude informace dostávat Federální úřad pro letectví (FAA), který může v případě úspěchu povolit návrat strojů s pasažéry na oblohu.

    FAA v polovině ledna zakázal provoz všech 50 strojů Boeing 787 Dreamliner na světě. Reagoval tím na sérii incidentů z počátku roku. Na palubě letadla stojícího na letišti v Bostonu vypukl požár a problémy s přehřátou baterii se objevily za letu dalšího stroje v Japonsku. Zastavení letů těchto strojů už stálo společnost desítky milionů dolarů.

    Při dnešním letu bylo na palubě šest lidí: dva piloti, dva inženýři, operátor systému a letový analytik. Testovány byly podle mluvčího společnosti Marca Birtela elektrické systémy, funkčnost podvozku a záložní systémy.

    Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. Použití polymerů vyztužených uhlíkovými vlákny výrazně snížilo hmotnost stroje, který je i díky novým motorům zhruba o pětinu úspornější než jiná podobně velká letadla. Problém ale představují moderní lithium-iontové baterie, které jsou sice schopny uchovat větší objem energie, hrozí jim ale i příliš rychlé vybití a vzplanutí.

    V polovině loňského prosince se letoun poprvé objevil v Praze, kde přistál Boeing 787 polské společnosti LOT. Ta je v Evropě jedinou společností, která má ve flotile tyto stroje.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka