Polsko již nebude muset mít ze zákona většinu v aerolinkách LOT

02.04.2013

    Varšava 2. dubna (ČTK) - Polská vláda předložila návrh zákona, který má usnadnit privatizaci tamní letecké společnosti LOT. Podle nového zákona již stát nebude muset mít v aerolinkách majoritu, jak tomu bylo doposud. Vláda tudíž bude moci prodat většinový podíl a doufá, že tím přiláká více zájemců.

    Premiér Donald Tusk sdělil, že privatizace je jedinou možností, jak dostat firmu z problémů. Vláda chce, aby si i po privatizaci LOT zachoval svoji značku, národní identitu a centrálu ve Varšavě.

    Vláda v současnosti vlastní v aerolinkách 93 procent akcií. Nový zákon umožní, aby tento podíl klesl na méně než polovinu všech akcií. Tuskova vláda má majoritu v parlamentu, takže se očekává, že schválení zákona by nemělo stát nic v cestě.

    LOT drží nad vodou podpora státu. Aerolinky se v posledních letech potýkají se ztrátami kvůli rostoucím cenám pohonných hmot, konkurenci nízkonákladových společností a dalším problémům. Poslední velkou ranou pro firmu bylo, že musela odstavit z provozu dvě nová letadla Boeing 787 Dreamliners, která mají problémy s bateriemi. Kvůli odstávce firma ztrácí asi 50.000 dolarů denně (zhruba milion Kč).

    Loni aerolinky vykázaly ztrátu 157 milionů zlotých (přes 970 milionů Kč). LOT požádal stát o půjčku ve výši jedné miliardy zlotých a zatím obdržel 400 milionů PLN.

    Tusk podle agentury Reuters řekl, že aerolinky další finanční pomoc nedostanou a stát se nebude snažit zachránit firmu za každou cenu. Půjčku od státu zkoumá i Evropská komise.

Zdroj ČTK
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka