Na Aviatickou pouť přiletí stíhačka Lockheed P-38 Lightning

02.04.2013

    Pardubice 2. dubna (ČTK) - Na letošním ročníku Aviatické pouti na pardubickém letišti se objeví některé legendární stroje, například takzvaná létající pevnost B-17 nebo dvoutrupá stíhačka Lockheed P-38 Lightning. ČTK o tom informovali pořadatelé červnové letecké přehlídky. Oba tyto letouny využívali Spojenci během druhé světové války.

    Stíhačky Lockheed P-38 Lightning byly nasazovány k ochraně amerických bombardérů i k útokům na pozemní cíle nebo leteckému průzkumu. Na Aviatické pouti se objevily také v roce 2009.

    Lightningy se využívaly také jako takzvaní značkaři, a to rovněž během náletu na pardubické letiště a rafinerii 23. srpna 1944. Mnoho desítek dalších tvořilo stíhací doprovod bombardérů Liberator a B-17. Značkovací lightningy svrhly střemhlavým letem dvě pumy na jednu z nádrží v rafinerii, čímž vytvořily bod zaměření pro ostatní. Za nimi se nad rafinerii přesunuly jednotlivé vlny bombardérů v různých výškách.

    Letošní Aviatická pouť se bude konat na pardubickém letišti 1. a 2. června. Mezi hlavní témata pořadatelé zařadili například československý letecký průmysl mezi světovými válkami, plán Barbarossa na přepadení SSSR v roce 1941, 1. československý smíšený letecký pluk a Ostravskou operaci, hloubkové lety spojenců nad obsazenou Evropou nebo zlatý věk proudové éry. Podobně jako v minulých třech letech bude připraveno vzdušné divadelní představení, letecké ukázky a pozemní představení. Vloni akci navštívilo zhruba 25.000 lidí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka