Pilatus: Čtyřiadvacítka je na startu

03.04.2013

    Významná a dlouho očekávaná vycházející hvězda se dvacátého prvního května objeví na veletrhu EBACE v Ženevě. Na stánku největšího zdejšího leteckého výrobce, Pilatus Flugzeugwerke se vůbec poprvé objeví dychtivě očekávaný prototyp nejkomplexnějšího a největšího firmou vyrobeného letounu, nového bizjetu s typovým označením PC-24. Ale i pokud by vedení firmy nedávno nedalo zajímavému projektu zelenou, její pracovníci se nebudou nudit ještě dlouhou řadu let. 

    O firmou léta vyráběné spolehlivé stroje je mezi zákazníky v celém světě stále větší zájem. Sedmdesát pět cvičných „sedmiček“ vloni koupilo indické, 55 PC-21 saúdsko-arabské a čtyřiadvacet strojů téhož typu vojenské letectvo Ománu. K zákazníkům v celém světě ale putovalo i nezanedbatelných 62 jednomotorových PC-12 NG Spectre.

    Velmi zajímavé je, že ač někteří odborníci tvrdí, že krizí je postižen i trh s novými letouny a nedávno jsme i my psali  o tom, že finanční problémy má i USAF, právě USAF objednala u výrobce hned osmnáct PC-12NG Specte. Dodány mají být do roku 2015. Je tedy celkem logické, že i celkový loňský čistý obchodní zisk byl i přes níže zmíněné investice třicet osm milionů franků. Pozoruhodné také je, že zatímco ostatní švýcarské firmy kvůli celkové krizi masivně propouštějí zaměstnance, jejich stav se u leteckého výrobce ve Stansu během loňského roku zvýšil o deset procent, z 1302 na 1433 zaměstnanců.

    Ti se navíc ani v budoucích letech mimo jiné díky intenzívním investicím vedení do výzkumu a vývoje – vloni činily 68 milionů švýcarských franků- o práci obávat nemusejí.  Navíc jen celková suma za tři zmíněné významné kontrakty na armádní cvičné stroje činí 2,2 miliardy franků, celková částka za již objednané stroje 2,7 miliardy.. Překážkou  tak není ani  nedávný prodej výrobní linky populárních PC-6 do Číny.

--
Prameny
Pilaus-Bilanz:Rekord-Auftragseingang sichert Geschafte auf Jahre hinaus
Pilatus: Business-Jet PC-24 an der EBACE vorgestellt
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka