První čtvrtletí bylo pro letiště v Pardubicích mimořádně úspěšné

04.04.2013


    Pardubice 4. dubna (ČTK) - Mezinárodní letiště v Pardubicích odbavilo za první tři měsíce letošního roku rekordní počet cestujících. Zatímco předloni prošlo terminálem 17.400 lidí, letos jich přiletělo 40.000. Jednalo se především o pasažéry z Ruska, kteří tvoří největší část cestujících. ČTK to řekl ředitel společnosti East Bohemian Airport (EBA) Jan Andrlík.

    Předloni na počátku roku zkrachoval jeden letecký přepravce a letiště přišlo o cestující. V následujících měsících naopak s Pardubicemi začala spolupracovat firma Transaero Airlines, druhý největší dopravce v Rusku, která zavedla pravidelné linky. To se kladně projevilo i letos. Ruští turisté v lednu létali do Čech oslavit Nový rok.

    "Dobré výsledky nám zajistil TransAero a plus menší dopravci. Zejména leden byl silný," řekl Andrlík.

    Loni letiště přepravilo 125.000 lidí, což bylo nejvíc v historii. Letos by mohlo odbavit 150.000 až 170.000 pasažérů, dodal Andrlík. Letiště kromě ruských klientů odbavuje v sezoně hlavně české turisty, kteří míří na dovolenou do Turecka, Řecka, Bulharska a na Mallorcu.

    Současný terminál už potřebám pasažérů nestačí. Jak roste jejich počet, vedení provozovatele letiště volá po novém terminálu, který by zvládl s patřičnými službami přepravit čtvrt milionu lidí ročně. Projekt teď schvaluje ministerstvo životního prostředí v řízení EIA, pracuje se na územním povolení. Terminál by se mohl začít stavět v první polovině příští roku.

    Firmu EBA vlastní ze dvou třetin město Pardubice, třetina patří Pardubickému kraji. Investici za 300 milionů korun musí schválit. Podle Andrlíka si EBA vezme úvěr 250 milionů korun, zbylá částka je na silnici k terminálu.

    "Akcionáři nedisponují takovými prostředky, aby mohli terminál finacovat. Je rozhodnuto, že ho budeme platit z úvěru, který si bude brát naše společnost. Jednáme s nimi, že silnice by se zaplatila z jiného rozpočtu než z našeho," řekl Andrlík.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka