Evektor létá elektricky!

06.04.2013

    Velmi zajímavá událost se 28.března odehrála na dráze kunovického letiště. O půl deváté dopoledne ze zdejší dráhy poprvé odstartoval Sportstar. Na startu nejen mezi českým letci oblíbeného dolnoplošníku by zdánlivě nemělo být nic zajímavého..kdyby ovšem prototyp, pilotovaný továrním pilotem Evektor-Aerotechniku Radkem Surým, nepoháněl ..elektromotor o výkonu 50 kW!

    Zajímavé že letoun s novým křídlem s větším rozpětím pomohla vyvinout i letecká katedra brněnského Vysokého učení technického. Když zkušební pilot po obou bezproblémových zkušebních letech přistál, řekl novinářům, že elektřinou poháněná „sportovní hvězda“  je prototypem lehkého sportovního stroje koncepce EPOS, Electric Powered Small Aircraft. Dozvěděli se do něj také, že elektromotory poháněné stroje mohou již brzo létat v leteckých školách i u jiných soukromých provozovatelů. Letecká veřejnost může nový stroj poprvé spatřit v hale B2 na leteckém veletrhu AERO ve Friedrichshafenu 24-27.dubna.

--
Pramen
Sportstar fliegt elektrisch
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka