Počet stížností cestujících na americké aerolinky loni vzrostl

08.04.2013

    Washington 8. dubna (ČTK) - Počet stížností cestujících na americké letecké společnosti se loni zvýšil o pětinu. Lidé si více stěžovali na aerolinky, přestože firmy jsou spolehlivější při přepravě zavazadel a snížil se počet letů, které měly zpoždění. Vyplývá to ze studie o kvalitě letecké přepravy, která vychází z údajů od amerického ministerstva dopravy.

    Aerolinky kvůli snižování nákladů omezily počet letů, snaží se však nacpat do letadel více lidí a začaly používat větší letadla. Prázdná prostřední sedadla, která kdysi poskytovala lidem více prostoru, jsou tak nyní obsazená a stále častěji se rovněž stává, že cestujícím je odepřen nástup do letadla, protože bylo prodáno více letenek, než kolik je míst v letadle. Na každých 10.000 cestujících bylo v průměru 0,97 odepřeno nastoupit, v předchozím roce tento poměr činil 0,78 odepření na 10.000 cestujících.

    Ne všechny aerolinky jsou na tom s odepřením letu tak špatně. U JetBlue tento poměr činil jen 0,01 a u Virgin American 0,07.

    Nejvíce si lidé stěžovali na aerolinky United Airlines, u kterých bylo zaznamenáno 4,24 stížnosti na 100.000 cestujících. Naopak nejméně stížností hlásí Southwest, a to 0,25 na 100.000 cestujících. Stížnosti jsou považovány za ukazatel větších problémů, protože mnoho cestujících netuší, že si mohou na aerolinky stěžovat u ministerstva dopravy.

    Počet stížností sice roste, služby aerolinek se ale zlepšují. Včasný přílet zaznamenalo 81,8 procenta letů, v roce 2011 to bylo 80 procent letů. Analytici však upozorňují, že k tomu přispívá i celkový menší počet letů. Stejné je to i s odbavením zavazadel. Ztráty zavazadel se sice snížily, avšak mnoho cestujících si kvůli zpoplatnění přepravy zavazadel bere pouze příruční zavazadlo na palubu.

    Studie hodnotí 14 leteckých společností na základě čtyř kategorií. Jsou to včasný přílet, odbavená zavazadla, odmítnutí nastoupit do letadla a stížnosti. Do studie, která vychází z údajů ministerstva dopravy, jsou zahrnuty aerolinky, který měly loni na celkové přepravě osob v USA podíl nejméně jedno procento, napsala agentura AP.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka