Kalousek: Korean Air bude mít v ČR férové podmínky pro podnikání

11.04.2013


    Praha 10. dubna (ČTK) - Česká republika připraví společnosti Korean Air férové podmínky pro podnikání. Na galavečeru po dnešním podpisu smlouvy o prodeji 44procentního podílu ČSA korejské firmě to řekl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že Jižní Korea se stává jedním z největších investorů v Česku. Spokojenost se spojením ČSA a korejských aerolinií vyjádřil i prezident Miloš Zeman.

    "Chtěl bych (Korean Air) ujistit férovými podmínkami a zacházením, které znamená, že investor, registrovaný na našem území, je českým investorem bez ohledu na to, z jaké pochází země," uvedl Kalousek. Podle něj v Česku nyní působí více než sto společností z Jižní Koreje, které zde za posledních deset let investovaly více než 30 miliard korun. Dodal, že všem těmto společnostem děkuje za jejich důvěru v českou ekonomiku.

    Význam investic ocenil i prezident Zeman. Přestože mezi Českem a Koreou vzrůstá objem zahraničního obchodu, je podle něj potřeba vyzvednout právě význam dlouhodobých investic před krátkodobou spotřebou.

    Zeman zároveň Jihokorejcům vyjádřil solidaritu a podporu v souvislosti s aktuálně vyhrocenou situací mezi Jižní Koreou a jejím severním sousedem.
    
    Korean Air za 44procentní podíl v ČSA zaplatil 67,5 milionu korun, což podle analytiků odpovídá hodnotě dlouhodobě ztrátových ČSA. Kupní smlouvu podepsali zástupci státu, Českého Aeroholdingu a korejských aerolinií. Završila se tím dlouholetá snaha vlády najít pro ČSA vhodného strategického partnera.

    Vláda se ČSA snažila prodat už v lednu 2009. Ve druhém kole výběrového řízení tehdy zůstalo jen konsorcium Unimex a Travel Servis, které za aerolinie nabídlo miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule; v pololetí ale bylo v minusu přes 700 milionů korun. Vláda posléze rozhodla, že ČSA konsorciu neprodá. Původně se očekával výnos z privatizace ČSA v rozmezí tří až pěti miliard korun.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka