Berlínské letiště se otevře do dvou let, věří ministr dopravy

11.04.2013


    Berlín 10. dubna (zpravodaj ČTK) - Německý ministr dopravy Peter Ramsauer počítá s tím, že nové obří berlínské letiště začne fungovat do roku 2015. Řekl to dnes v rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse. Problémový mnohamiliardový projekt musel už čtyřikrát posunout termín svého otevření a nové datum stále nebylo určeno.

    "Věřím Hartmutu Mehdornovi, že s věcmi pohne kupředu tak, že letiště v hlavním městě bude moct zahájit provoz do roku 2015," uvedl Ramsauer. "Mohu ale jenom varovat před tím, abychom se už dnes upínali na konkrétní datum," dodal. Mehdorn nedávno nastoupil do čela letiště po lednovém odvolání kritizovaného Reinera Schwarze.

    Za jeho vedení muselo letiště kvůli přetrvávajícím stavebním nedostatkům a technickým problémům čtyřikrát zrušit termín ohlášeného zprovoznění. Původně se přitom na něj mělo létat už od podzimu 2011. V pořadí pátý termín otevření by měl být stanoven ještě letos.

    Hlavní technik projektu Horst Amann před časem upozornil, že dostavba se může protáhnout právě do roku 2015. Někteří odborníci však předpokládají, že letiště bude nutné kompletně přebudovat, takže by mohlo začít fungovat až v roce 2017 a náklady na něj mohou přerůst přes deset miliard eur (258 miliard Kč) z původně plánovaných asi 2,5 miliardy. Už nyní se přitom vyšplhaly na téměř dvojnásobek původní částky.

    Podle nedávno zveřejněné zprávy odhalily kontroly na 20.000 konstrukčních nedostatků - od spíše úsměvných, jako bylo nefungující vypínání světel, kvůli němuž se v terminálu celé dny svítilo, až po mnohem závažnější, k nimž patří stále nefunkční protipožární systém. Tato odhalení jen přiživila výsměch v německých médiích, kterému berlínský megaprojekt už delší dobu čelí.

    Nejnověji k němu přispělo zjištění berlínského deníku B. Z., že se na staveništi o rozloze 2000 fotbalových hřišť ztrácí stavební materiál a vybavení, včetně vodovodních kohoutků nebo světel z terminálu. "Stejně jako na všech velkých stavbách i u nás dochází ke krádežím. Snažíme se tomu samozřejmě zabránit," potvrdil to mluvčí letiště Lars Wagner.

    Nový areál na jižním okraji Berlína, který ponese jméno bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta a má nahradit obě nynější, ale kapacitně už nevyhovující berlínská letiště Tegel a Schönefeld, se má stát třetím největším letištěm v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů. Jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka