V pátek pokračuje jednání o dalším pronájmů gripenů pro letectvo

11.04.2013

 

    Praha 11. dubna (ČTK) - Další kolo rozhovorů se švédskou stranou o případném pokračování pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen zahájí v pátek vyjednávací tým nově vedený prvním náměstkem ministra obrany Danielem Koštovalem. Cílem bude nalézt variantu, která bude pro ČR v poměru k bezpečnostním potřebám země ekonomicky výhodná, poznamenal dnes Koštoval.

    "Navážeme na setkání premiérů obou vlád. Ti se dohodli, že obě země budou v jednání dále pokračovat," sdělil ČTK bývalý diplomat Koštoval, který byl do funkce prvního náměstka na obraně jmenován v pondělí.

    "Rozhodně nelze očekávat, že po zítřku bude hotovo a na stole bude ležet konečné řešení," dodal. Žádný konečný termín rozhovorů podle něj stanoven není. "Otázka budoucího zajištění českého vzdušného prostoru je důležitá z bezpečnostního i ekonomického hlediska a naším cílem je vyjednat řešení, které ČR potřebuje," zdůraznil.

    Nynější pronájem 14 švédských stíhaček za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila tehdejší vláda Vladimíra Špidly (ČSSD). Smlouva vyprší na konci roku 2014. Vojáci, kteří na strojích cvičí a několikrát s nimi pracovali v rámci NATO i v zahraničí, by si pokračování pronájmu přáli.

    Jednání se Švédskem o tom, co dál po tomto datu, se táhnou už déle než rok, Praha dlouhodobě není nabídkami ze Stockholmu spokojena. O věci spolu hovořili premiéři obou zemí Petr Nečas (ODS) a Fredrik Reinfeld v polovině března na okraj evropské rady v Bruselu.

    Nečas zdůrazňuje, že ČR by si gripeny vybrat nemusela, mohla by vyhlásit otevřené výběrové řízení a nakonec pořídit jiný typ letadla. "Poslední švédská nabídka ještě nevyčerpala veškerý možný potenciál vstřícnosti vůči české straně," řekl český premiér v březnu po schůzce novinářům.

    Podle informací, které se zatím objevily v médiích, byly v určité chvíli na stole tři varianty nabídky - na tříletý, pětiletý a desetiletý pronájem za více než pět, téměř osm a přibližně 14,5 miliardy korun.

    Některé neoficiální zdroje přitom nyní naznačují, že teď je ve švédské nabídce nejdelší nabízená doba pronájmu prodloužená na 12 let a v přepočtu na roční náklady jsou delší varianty výrazně levnější. Oficiálně nechce nikdo nabízené podmínky komentovat.

    "Omlouvám se, ale jde o diplomatické jednání, není vhodné komentovat v jeho průběhu nebo dokonce ještě před zahájením," reagoval na otázku Koštoval z ministerstva obrany. Připomněl, že předmětem jednání je ochrana vzdušného prostoru a detaily logicky podléhají utajení.

    Vyjednavači nicméně podle něj nezačnou v pátek od nuly. "Řada jednání již proběhla v minulosti a my na ně teď navážeme. Podaří-li se nalézt řešení akceptovatelné pro obě strany, to nyní nelze předjímat. Za náš tým mohu říct, že pro to uděláme maximum," dodal Koštoval.
    
    Premiér Nečas se přitom podle dostupných informací přiklání k tříletému "překlenovacímu" pronájmu gripenů. Po této době, tedy až ve funkčním období vlády, která vzejde z parlamentních voleb v roce 2014, by měla být otázka nadzvukového letectva v českých ozbrojených silách řešena definitivně.

    Podle deníku Právo se ale například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) kloní k desetiletému pronájmu. Jeho místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek se zase netají názorem, že stíhačky vůbec nejsou potřeba.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka