Žíznivé Gripeny nad Sněžkou

12.04.2013


    Velmi zajímavé nebeské divadlo se odehrávalo na nebi nad Sněžkou a jejím okolím v prvním dubnovém týdnu. Jeho hlavními aktéry byl tanker německého letectva A310MRTT a především pět Gripenů a šest pilotů českého vojenského letectva z 21. základny taktického letectva z Čáslavi.

    Žíznivé české stíhací letouny se během zmíněného týden dokázaly s tankerem úspěšně spojit a přečerpat pohonné hmoty do svých nádrží hned osmdesátkrát. Ze zmíněných pilotů českého vojenského letectva následně dva díky bezproblémovému splnění úkolu dokázali získat kvalifikaci instruktora, pověřeného cvičit další piloty Gripenů v tankováni pohonných hmot ve vzduchu.

    Nutno ale dodat, že první výcvik v tankování z českých Gripenů proběhl již v únoru 2012 nad švédským polygonem v Ronneby. Další dva dostali certifikát, na němž je uvedeno „plně vycvičen k tankování ze vzduchu“, zbylí dva piloti během zmíněné akce zahájili praktický výcvik složité vzdušné operace. Při přibližování k tankeru se totiž Gripen v poslední fázi letu před spojením s nástavcem koše pohybuje „rychlostí“ PĚT kilometrů za hodinu a pokud se spojení s košem tankeru zdaří, je na trup stíhacího stroje napojen jen třicet centimetrů od kabiny.

    Pozoruhodné je, že celá nepřehlédnutelná akce nestála české vojenské letectvo ..ani korunu! I naše letectvo je zapojeno do systému Air Transport and Air to Air Refuelling System and Other Exchange of Services, ATARES. V praxi to znamená, že jednotlivé země NATO navzájem sdílejí čas a schopnosti řady letounů svých vojenských letectev a recipročně pak využívají schopnosti letounů jiného letectva v závislosti na počtu pro jiné státy aliance odlétaných hodin..

    Casy 295 českého letectva nedávno přepravily kontingent maďarských vojáků do Kosova a výcvik v tankování byl reciproční.

--
Pramen
Gripeny se osmdesátkrát spojily nad Českem
Mgr. Zdeněk Procházka


 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka