Z deníku leteckého archeologa 28: Duch z bažin se vrací na Havaj!

18.04.2013

    Sedmnáctého prosince 1941 přistál na v té době po japonském útoku již smutně proslulém americkém vojenském letišti Hickam Army Field na ostrově Oahu čtyřmotorový Boeing B-17 E  Flying Fortress s vojenským evidenčním číslem 41-2446.

     

 

    Zanedlouho z letiště opět odstartoval a zamířil „žabím skokem“ na australskou leteckou základnu Townsville. Odtud také dvacátého druhého února 1942 společně s dalšími pěti B-17 odstartoval ke svému poslednímu náletu nad přístav Japonci drženého města Rabaul na ostrově Nová Guinea. Pro velké poškození při náletu a nežádoucí únik pohonných hmot z prostřílených nádrží dokázal kapitán stroj nouzově „posadit“ alespoň na velkou bažinu Agaiambo na severním pobřeží Nové Guineje. Zatímco osádka, která při „nouzáku“neutrpěla ani škrábnutí, byla později zachráněna, stroj byl zdánlivě odsouzen k naprostému zapomenutí a zkáze.

    Když jej ale v roce 1972 při cvičení zcela náhodně objevili australští vrtulníkoví letci, ukázalo se, že je v neuvěřitelném stavu. Termoska, ležící v kokpitu, byla dokonce plná kávy, palubní zbraně nabité..V roce 2010 se po více než třicetiletém obrovském úsilí amerického leteckého archeologa Davida Tallicheta a dalších stalo neuvěřitelné - stroj, přezdívaný Swamp Ghost, Duch z Bažin, se VRÁTIL NA ÚZEMÍ USA!

    Devátého dubna se pak před havajským muzeem Pacific Aviation Museum v Honolulu objevilo hned sedm velkých tahačů, v jejichž speciálních kontejnerech značky Matson nebylo naloženo nic jiného než rozmontovaná křídla, trup a motory právě..Ducha z bažin! Nejproslulejší letecký exponát neocenitelné historické hodnoty se tedy po více než osmdesáti letech vrátil téměř na letiště, odkud koncem roku 1941 naposledy vzlétl.

    „Jsme absolutně nadšeni, že se tento diamant mezi poklady a národní poklad opět vrátil na Havaj. Při náročné rekonstrukci neuvěřitelně kompletního unikátu do stavu, v němž bude schopen vystavení jako statický exponát- renovace bude stát asi pět milionů dolarů- jej za několik let návštěvníci Pacific Aviation Musea uvidí v diorámě, představující jej po přistání v bažině Agaiambo“, dodává nadšený ředitel muzea Kenneth DeHoff.


Pramen
bomber returns to Hawaii
Procházka, Zdeněk Mgr. Návrat ducha z bažin
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka