Picek chce v koncepci dopravního letectva dva další větší stroje

15.04.2013


    Praha 14. dubna (ČTK) - Ministr obrany Vlastimil Picek chce ve druhé polovině roku předložit vládě koncepci dopravního a vrtulníkového letectva, počítat by měla s pořízením dvou větších letadel. Uvedl to v pořadu Partie televize Prima Family. Často kritizované pořízení letadel CASA C-295 je podle něj splněním jen části potřeb, které v oblasti dopravního letectva vojáci mají.

    Materiál s vizí dopravního a vrtulníkového letectva je nyní dokončován na ministerstvu obrany. "Nechci předjímat, ale rozhodně jsou tam uvedeny i dva transportní letouny, které by měly doplnit flotilu armády," vysvětlil ministr.

    "Nákup čtyř strojů CASA nikdy nebylo konečné řešení pro armádu," vysvětlil Picek v televizi. "Já vždy zdůrazňoval, že je do budoucna potřeba dokoupit dva letouny - neříkal jsem kdy - s větší kapacitou," dodal.

    Ministr dnes uvedl, že systém pasivní ochrany strojů CASA má stále problémy. Výrobce a dodavatel by měl podle něj do konce tohoto měsíce uskutečnit potřebné testy. Po jejich případném kladném výsledku by se případně mohly konat další vojskové zkoušky, těmi už systém v minulosti několikrát neprošel. "Potom bychom mohli tyto letouny použít i v nebezpečných situacích, například v Afghánistánu," řekl ministr.

    Stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček připomněl, že stroje byly kupovány jako určitý komplet, výrobce by jej měl tedy dodat, zajistit jeho fungování, nebo si letadla odvést a vrátit peníze. Problémem je podle něj i cena nákupu, kterou označil za "nehoráznou".

    Smlouvu na čtyři letadla CASA za 3,5 miliardy korun podepsala vláda před čtyřmi lety, součástí obchodu bylo i předání několika českých bitevníků L-159 do Španělska.

    Podle Hamáčka by za tyto peníze bylo možné pořídit "letoun možná i vyšší kategorie", který by mohl převážet také vojenskou techniku. U případného nákupu nové techniky by podle něj bylo správně vědět nejen to, kdo přesně stroje ČR prodává a za kolik, ale také, kdo je bude podporovat a opravovat a za jakou cenu.

    Picek dnes řekl, že v roce 2009 jako náčelník generálního štábu nakonec s nákupem souhlasil, ale nikdy podle něj nebyly zveřejněny jeho další podmínky, mezi nimi právě pořízení dvou větších letadel.

    Kvůli obchodu viní policie bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Smlouva podle policie byla o více než 650 milionů korun předražená.

    Picek má za úspěch, že kvůli problémům se stroji CASA byl do ČR vrácen jeden z vyměněných bitevníků L-159. "Obrana se velice brání a živě diskutuje s dodavatelem a výrobcem," uvedl. Zaplacena byla také jednorázová pokuta 4,6 milionu korun a za pozdní dodávku systému pasivní ochranu jsou kompenzace asi milion měsíčně.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

C-130

Odpovědět

Datum : 15.04.2013 11:21, Vložil : Cid

.................to není žádná překvapivá novinka,..to je již každému řadu let jasné, že potřebujeme pro dálkové přesuny vojáků a techniky velkokapacitní letouny s dlouhým doletem/únosností jako je např.:C-130 Herkules aj.Největší průšvih je s netransparentním korupčním nákupem letounů CASA!Bohužel,,......úplatky jsou již rozdány na různá místa a ty již nelze jednou vrátit,..takový je nepsaný zákon u mafie,.......proto si je armáda musí zakaždou cenu nechat !!!!

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka