Indonéský letoun skončil v moři, nehoda se obešla bez obětí

15.04.2013


    Jakarta 13. dubna (ČTK) - Letoun indonéských nízkonákladových aerolinek Lion Air se při přistávání na ostrově Bali netrefil na dráhu a skončil na mělčině v moři, kde se rozlomil na dvě části. Nepovedené přistání se obešlo bez obětí na životech, ale až 45 z více než stovky lidí na palubě utrpělo podle agentury AP zranění.

    První zprávy agentur sice hlásily až 172 zachráněných, ale později se ukázalo, že v letadle bylo 101 cestujících a sedm členů posádky. Záchranáři zraněné převezli do okolních nemocnic. Žádný z poraněných, kterých bylo podle agentury Reuters jen 22, prý není v ohrožení života.

    Zprvu se také předpokládalo, že letoun typu Boeing 737 přejel přistávací dráhu a sjel do moře; dráha je totiž netypicky umístěna tak, že na jedné straně začíná na linii břehu a na opačné vybíhá daleko do moře. Posléze aerolinky připustily, že stroj ke dráze ani nedoletěl a spadl do vody asi 50 metrů před ní.

    Příčina ještě není jasná, úřady nehodu vyšetřují. Počasí bylo sice deštivé s mlhou, letoun byl však prakticky nový, dodaný loni.

    "Letadlo šlo na přistání, když jsem uviděl náhle se přibližující moře, až jsme nakonec do vody řachli," řekl AP jeden ze zraněných cestujících Dewi. "Všichni cestující v panice křičeli, báli se, že utonou. Vylezl jsem nouzovým východem a plaval, než mi pomohli záchranáři."

    Podle šedesátileté cestující vyzpovídané místní televizí "nic nenasvědčovalo havárii, ale najednou jsme spadli do vody". Trup se rozlomil, ale brzy se dočkala evakuace a ošetření drobných zranění.

    Lion Air je největší soukromou leteckou společností v Indonésii, její podíl na trhu činí 45 procent. V současnosti tyto aerolinky prudce expandují díky rozmachu letecké přepravy mezi 17.500 ostrovy země.

    Nedávno si objednaly 234 letadel Airbus A320 za 18,4 miliardy eur (475 miliard Kč), což představovalo rekordní zakázku v dějinách civilního letectví. O půldruhého roku dříve, v listopadu 2011, si stejná společnost objednala 230 letounů Boeing 737 za 21,7 miliardy dolarů (asi 430 miliard Kč). Tyto stroje mají být dodány v letech 2014 až 2026. A to aerolinky začínaly před 13 lety s jediným letounem.

    Experti však neskrývali obavy, aby takový růst nebyl na úkor bezpečnosti, zvláště když Indonésii se nedostává dostatečně kvalifikovaných pilotů. Špatnou pověst firmy zhoršila i série šesti dopravních nehod v letech 2002 až 2006 a aerolinky se ocitly mezi indonéskými společnostmi se zákazem létat do Evropské unie kvůli špatné bezpečnosti. Tento zákaz byl podle agentury Reuters postupně od roku 2009 zrušen.

    Nicméně podle fanoušků letectví jsou prý místní blogy stále plné stížností pilotů na přepracovanost, údajně mizerné platy a na "nevolnické" poměry.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka