Vyšetřovatelé zkoumají vrak letadla z nehody na Bali

15.04.2013


    Bali 14. dubna (ČTK) - Indonéští experti dnes zahájili vyšetřování příčiny sobotního nezdařeného přistání letounu indonéských nízkonákladových aerolinek Lion Air na ostrově Bali, která se obešla bez obětí na životech. Inspektoři národního výboru pro bezpečnost dopravy prohledávají vrak Boeingu 737-800, z něho už vyjmuli černou skříňku se záznamy letových údajů. Podle agentury AP to sdělil mluvčí ministerstva dopravy.

    Odborníci se nyní chystají vytáhnout stroj z mělkých vod u letiště a získat druhou černou skříňku zaznamenávající komunikaci v kokpitu, která se nachází v ocase letounu.

    Stroj se 108 lidmi na palubě podle původních informací netrefil při přistání na dráhu a skončil v moři, kde se rozlomil na dvě části. Mluvčí společnosti Lion Air Edward Sirait ale na pozdější tiskové konferenci řekl, že se letadlo zřítilo asi 50 metrů před přistávací dráhou. V době nehody bylo v oblasti zataženo a pršelo.

    "Očividně se mu nezdařilo doletět na dráhu a spadlo do moře," řekl Sirait. Zdůraznil, že pilot stroje byl zkušený, měl nalétáno 10.000 hodin.

    Pilot i druhý pilot budou podrobeni lékařským vyšetřením, aby se potvrdilo, že byli během letu v dobrém zdravotním stavu. Budou jim také udělány testy na drogy, řekl mluvčí ministerstva dopravy.

    Za minulé dva roky bylo pět pilotů společnosti Lion Air zatčeno za nedovolené užívání drog.

    Všech 101 cestujících i sedm členů posádky nehodu přežilo, údajně až 45 lidí ale utrpělo zranění. Většina zraněných ale mohla být po ošetření v místních nemocnicích propuštěna hned v sobotu.

    Podle upřesnění indonéských úřadů byli na palubě letadla tři cizinci - dva Singapurci a jeden Francouz. Všichni tři byli lehce zraněni.

    "Nemohla jsem se dočkat přistání na Bali, když v kabině letadla náhle nastala tma. Slyšela jsem zvuk podobný explozi a dovnitř začala téci voda," vylíčila agentuře AP okamžiky neštěstí šedesátnice Irawati. "Slyšela jsem lidi křičet: letadlo se zřítilo! Ven! Ven! Já jsem ale úplně strnula, neměla jsem vůbec sílu se pohnout," řekla z nemocničního lůžka, kde leží se zraněními na krku.

    Když přišla k sobě, pilot a druhý pilot jí právě oblékali záchrannou vestu a pak jí pomohli sjet po skluzavce. Na pevninu ji záchranáři převezli na surfařském prkně.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka