Hlavní hvězdou letecké přehlídky v Plasích bude maďarský akrobat

16.04.2013

    Plzeň 16. dubna (ČTK) - Maďarská akrobatická legenda Peter Besenyei na letounu Extra 300 S, unikátní akrobacie na padácích i na kluzáku, závod letadla a motorky nebo akrobacie armádních stíhaček budou letos lákadly západočeské letecké přehlídky Den ve vzduchu. Show, kterou navštěvuje v posledních letech vždy asi 20.000 lidí, se koná 27. a 28. dubna na letišti Aeroklubu Plasy na severním Plzeňsku, řekli dnes novinářům organizátoři.

    "Každý rok přinášíme jedno premiérové vystoupení v ČR, loni šlo o závod vrtulníku s rallye speciálem. Letos půjde také o rychlostní závod, poměří se motorka s letadlem. Na trati dva krát 600 metrů budou mít jak pilot, tak závodník na motorce povinný prvek, a to salto," přiblížil manažer projektu Jiří Pěč. Zatímco motorka prý dokáže "jít" do salta po určitém rozjezdu okamžitě, letadlo musí vystoupat do určité výšky, aby manévr zvládlo. Na motorku se posadí několikanásobný šampion Petr Kuchař.

    Dalším lákadlem bude vystoupení šestapadesátiletého maďarského pilota. Peter Besenyei jako první pilot na světě například pokořil řetězový most v Budapešti, jenž podletěl hlavou dolů. V Plasích vystoupí na maďarském stroji upraveném pro akrobacii. "Lidé uvidí velmi rychlé, silné letadlo. Moje vystoupení je pokaždé jiné, protože při létání improvizuji. Kombinuji klasické manévry s vlastními, specifickými triky," řekl Besenyei organizátorům. Jeho vystoupení bude po oba dny vždy od 14:56.

    Připravena je také česká akrobatická letka. "Flying Bulls Aerobatics Team jsou považováni za nejlepší na světě ve skupinovém létání a dokládají to ziskem titulů z akcí po celé planetě. Jde o jedinou podobnou skupinu, které vládne žena. Akrobacie ve velmi těsné formaci budí dojem jednoho jediného stroje," uvedl Jaroslav Vrchlavský, předseda plaského aeroklubu. Vystoupení je na programu od 15:40.

    Na návštěvníky show čeká ukázka letecké chemické činnosti, vojenských bitevníků Aero L 159 Alca, připraveny jsou ukázky z práce hasičů a kaskadérů, postaven bude dobový tábor pilotů RAF, připraveny budou modely automobilů, železnice, historická technika hasičů aj.

    K dispozici bude zázemí pro rodiče s malými dětmi včetně atrakcí. Cena vstupného je na akci s rozpočtem 4,5 milionu korun pro dospělého 200 korun, pro děti od šesti let 50. Z Plzně do Plas a zpět bude zdarma jezdit kyvadlový autobus, podrobné informace jsou na webu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka