Evropský úřad pro leteckou bezpečnost schválil opravy křídel A380

16.04.2013

    Paříž 15. dubna (ČTK) - Evropský úřad pro bezpečnost letového provozu (EASA) formálně schválil opravy křídel obřího letounu Airbus A380. Cílem oprav je zabránit hrozbě vzniku trhlin v křídlech. Ty byly v kovových svorkách uvnitř křídel u největšího dopravního letounu světa poprvé zjištěny začátkem loňského roku.

    Letadla nyní budou vylepšena o nové součástky křídel. Nebudou tak již dále podléhat zvláštnímu režimu kontrol, který byl Airbusu nařízen po objevení trhlin. Od prvního čtvrtletí 2014 začne Airbus dodávat letouny A380 již s novým, upraveným designem křídel.

    Trhliny v křídlech značně zvýšily náklady firmy kvůli kontrole všech letounů a opravám. Airbus však kvůli závadě nemusel zastavit provoz letadel, napsala agentura Reuters.

    A380 je největším dopravním letounem na světě. V současnosti je provozu celkem 101 těchto letadel. Největší flotilou disponují dubajské aerolinie Emirates, letadla vlastní také Air France, Korean Air, Singapore Airlines, Qantas, China Southern a Lufthansa.

    S problémy se potýká i konkurenční Boeing. Od poloviny ledna nelétají kvůli závadě baterií letouny 787 Dreamliner. Dnes mu americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil kontrolu více než tisícovky dopravních letadel Boeing 737, které jsou registrovány ve Spojených státech. Ve vodorovné ocasní ploše letadel by se totiž mohl vyskytovat potenciálně vadný díl, kvůli němuž by hrozila ztráta kontroly nad strojem.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka