Taranis létá tajně

16.04.2013

    Velmi neobvyklý a dosud na světovém nebi nevídaný vojenský stroj se v druhé polovině roku objeví nad jedním z nejutajovanějších vojenských prostorů na světě, nad velkým australským  pouštním testovacím polygonem Woomera Test Range v jižní Austrálii.Jde o společný britsko-francouzský projekt prvního supersonického bezpilotního bojového letounu s vlastnostmi stealth.

    Velmi zajímavé je, že stroj má díky delta křídlu a pohonným jednotkám být schopen letu nadzvukovou rychlostí po velmi dlouhou dobu. Poté bude, díky vlastnostem stealth nezjištěn radary potenciálního protivníka, schopen na zvolený cíl zaútočit velkým množstvím raket či bomb. Ty ovšem nebudou odpáleny pilotem stroje, ale díky pokynu ze vzdáleného řídícího centra. Nový bojový stroj je totiž BEZPILOTNÍ!

    Díky nejmodernějšímu elektronickému vybavení bude navíc schopen účinně vymanévrovat řízené střely i pilotované stíhací stroje protivníka. Zajímavé je, že americké nepilotované stroje Predator a Reaper jsou i nyní díky tomu, že nesou vysoce přesnou munici, úspěšně v Afghanistánu, Jemenu i Pakistánu užívány k likvidaci vysoce postavených prominentních teroristů. Prozatím si ale nikdo nedokáže představit vzájemný souboj bojových bezpilotních strojů pomocí řízených střel či souboj bojových „dronů“ s pilotovaným stroji protivníka. BAE připravovaný Taranis, keltský Bůh hromu, to ale může významně změnit.

    Pozoruhodné je, že již byly uvolněny některé údaje o vysoce tajném stroji.  Rozpětí létajícího samokřídla bude deset metrů, jeho délka dvanáct metrů. Let do bojové zóny bude řídit program, uložený ve vyspělém palubním počítači. Bojové operace včetně výběru potenciálních cílů i odpalování ve vnitřních šachtách nesené munice bude samočinně také řídit palubní počítač, ale  konečný povel, „kill decision“, k jejímu odpálení dostane nevšední letoun z řídícího centra. 

    Pozoruhodné je, že futuristický stroj se stealth vlastnostmi, který má podle představitelů vedoucího koncernu projektu, BAE, být  pro protivníkovy radary zcela neviditelný, za sebou již má milion hodin konstrukčních prací a stovky hodin pozemních testů.Zajímavé je, že prototyp koncepčně podobného evropského stroje, nazvaný NEURON, již létal i v Evropě, v Istres.

    Někteří odborníci ovšem mají ke koncepci bezpilotních ofenzivních bojových strojů značné výhrady. Podle jejich názoru může za nepříznivých okolností být řetězení chyb při bojové akci, přičemž do jejich odstraňování nemůže zasáhnout pilot, zcela nežádoucí a může mít vážné důsledky.

    Nepochybně zajímavé ale je v této souvislosti sdělení americké administrativy, že víceúčelový stealth stroj F-35 je vůbec poslední americkým vojenským pilotovaným strojem v dějinách.

--
Pramen
Taranis to be tested in Australia
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka