Jižní Korea chce koupit bitevní vrtulníky za miliardy

17.04.2013

    Soul 17. dubna (ČTK) - Jižní Korea dnes ohlásila, že koupí americké bitevní vrtulníky Apache za 1,6 miliardy dolarů (asi 31,5 miliardy Kč), aby posílila svou obranyschopnost vůči ohrožení od severního souseda.

    O pořízení vrtulníků se začalo rozhodovat ještě před nynějším vyhrocením napětí v důsledku únorové jaderné zkoušky v KLDR. Podle listu The Wall Street Journal má být 36 vrtulníků dodáno v letech 2016 až 2018.

    V případném konfliktu by úkolem helikoptér bylo především ničit severokorejské tanky a obrněná vozidla. Pro tento účel si Jižní Korea již před desetiletími obstarala bitevní vrtulníky AH-1 Cobra, ty však zastarávají.

    Vrtulník AH-64E Apache Guardian od firmy Boeing porazil v souboji o jihokorejskou zakázku konkurenty v podobě stroje AH-1Z Viper od americké společnosti Bell, současti koncernu Textron, a turecké helikoptéry T-129 od Turkish Aerospace Industries, což je místní verze italského bitevníku A-129, vyvinutá italsko-britskou společností AgustaWestland pro tureckou armádu.

    "Výkon motorů a náklad zbraní, jakož i zlepšená přesnost daly stroji Apache nejvyšší ohodnocení," objasnil novinářům představitel jihokorejského úřadu pro obstarávání zakázek.

    Jižní Korea vůbec klade důraz na letecké síly. Letos hodlá rovněž rozhodnout o 60 nových stíhačkách. O zakázku se ucházejí společnosti Lockheed Martin s novou "neviditelnou" stíhačkou F-35, Boeing s vylepšenou variantou stíhačky F-15 Silent Eagle a západoevropský stroj Eurofighter Typhoon, vyvinutý konsorciem společností EADS, Finmeccanica a BAE Systems.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka