Do března se stalo nejvíc leteckých nehod za poslední čtyři roky

18.04.2013

    Praha 18. dubna (ČTK) - Během letošního prvního čtvrtletí se v Česku stalo nejvíce leteckých nehod za poslední čtyři roky. Bylo to sedm nehod, jedna z nich skončila smrtí pilota práškovacího letadla. Druhou letošní obětí je pilot rogala, které se zřítilo u Valče na Karlovarsku minulý víkend, a bude tak až ve statistikách druhého čtvrtletí. Počet hlášených událostí, které by mohly mít dopad na bezpečnost provozu, v posledních letech klesá, jsou to ale závažnější incidenty, vyplývá ze statistik Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN).

    Od ledna do března počasí sportovnímu a všeobecnému létání příliš nepřálo, uvedl ředitel ÚZPLN Pavel Štrůbl. Podle něj jsou právě sportovní a občasní piloti obvykle nejčastějšími účastníky nehod. Letos začali více létat až ve druhé polovině března.

    Úplně bez nehod se obešlo loňské první čtvrtletí, rekordně nízký počet nehod byl hlášen i za celý loňský rok, bylo jich 50. Obvykle se nejvíce leteckých neštěstí stane v létě, kdy vrcholí sezona sportovního létání. Nárůst zájmu o létání je podle Štrůbla znát i na letošních statistikách za duben, kdy slunečné počasí vystřídalo dlouhotrvající zimu a s ní spojené špatné podmínky pro létání malých letadel.

    Nevhodné počasí k létání bylo podle něj i jednou z příčin smrtelné nehody práškovacího letadla na Chrudimsku u obce Srbce, kdy se pilot při zhoršujícím se počasí pokoušel dokončit posyp pole a ve špatné viditelnosti narazil do vrcholků stromů. Při pitvě mu navíc byl údajně zjištěn v krvi alkohol, dodal Štrůbl.

    Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod funguje od roku 2003, kdy se vyšetřování nehod oddělilo od Úřadu pro civilní letectví. Kromě zjišťování příčin havárií se zabývá vypracováním závěrů a bezpečnostních doporučení k předcházení leteckým nehodám.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka