Minisport je z Česka

19.04.2013

    Jedním z velmi nevšedních exponátů výstavy Aero, konané nyní ve Friedrichshafenu, je miniaturní dolnoplošník s pevným podvozkem, nazvaný SD-1 Minisport. Ještě pozoruhodnější ale je, že bíle zbarvený miniletounek, silně připomínající větší RC model, se vyrábí v České republice. Stroj, který stvořil Petr Špaček, má smíšenou stavbu z kompozitů a dřeva. Poháněn je alternativně buď českým čtyřtaktním řadovým motorem Verner JCV-360 o výkonu 26 kW/35 HP nebo  čtyřtaktním Briggs/Straton Vanguard 630 o výkonu 16,5 kW/22 HP.

    Jeho výkony s nepříliš silnými pohonnými jednotkami jsou téměř neuvěřitelné. Stroj s prázdnou vahou jen sto dvacet kilogramů a vzletovou 240 kilogramů má VNE neuvěřitelných 210 kilometrů za hodinu, jeho běžná cestovní rychlost v horizontálním letu je 175 kilometrů. O hbitého, v Německu  krátce před zahájením AERO již certifikovaného drobečka, je navíc v zemi velký zájem. Díky zmíněné prázdné váze se bez problémů vejde do kategorií letounů o váze 120 kg i do kategorie LTF-UL.

    Německý distributor letounu Uwe Post již převážně jako stavebnice prodal sedmnáct drobečků, přestože každý stroj stojí 33000 Euro. Navíc se němečtí zákazníci mohou již brzy těšit i na verzi s dvoutaktním Hirthem. Německý letecký úřad již pracuje i na schvalování zajímavé verze stroje s obchodním jménem Flitzer, která bude na rozdíl od ostruhového podvozku nyní vyráběného modelu opatřena příďovým kolem. Jak se tedy zdá, zvláštní miniletounek z České republiky se na trhu ulatralehkých strojů ani přes své miniaturní rozměry v žádném případě neztratí.

--
Mnisport ist jetzt zugelassen
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka