Do Saúdské Arábie uprchla pilotka eritrejského letectva

21.04.2013

    Rijád 21. dubna (ČTK) - Pilotka eritrejského letectva požádala o politický azyl v Saúdské Arábii, kam už loni uprchli dva její kolegové. Eritrea tam přitom kapitánku Rahwu Gebrekristosovou poslala právě pro prezidentovo luxusní letadlo, s nímž její krajané loni do království přiletěli. Informoval o tom eritrejský deník Tigrai.

    Eritrejské úřady podle něj s Rijádem tajně vyjednávají o deportaci čtyřiatřicetileté ženy, jež na rozhodnutí úřadů čeká v Džizánu na západě Saúdské Arábie. Zástupci eritrejské opozice tvrdí, že Gebrekristosové hrozí po návratu mučení, vězení, a dokonce i trest smrti. Eritrejské právo považuje útěk člena vojska za velezradu, na niž se vztahuje trest smrti.

    Z Eritreje uprchlo už několik desítek armádních pilotů, kteří nesouhlasili s politikou tamní vlády. V zemi je povolená jediná politická strana, již vede prezident Isaias Afewerki. Eritrea vězní novináře a je známá jako země, která porušuje lidská práva. Stát s asi pěti miliony občanů má 10.000 politických vězňů, napsal list Sudan Tribune.

    Od loňského října jsou v Saúdské Arábii piloti Yonas Woldeab a Mekonnen Debesay, kteří k útěku použili Afewerkiho luxusní letadlo a přistáli s ním u Džizánu. Eritrea pak do Džiddy poslala delegaci pro letadlo i piloty, ale marně - Rijád odmítl muže i stroj vydat.

    Eritrejské letectvo má pouze 350 členů a útěky jeho vysoce postavených členů se považují za důkaz rostoucí nepopularity Afewerkiho režimu.

    OSN loni konstatovala, že tato vláda porušuje zbrojní embargo a udržuje kontakty se zbrojními obchodníky v Somálsku. Podporuje údajně také etiopské ozbrojené skupiny, které působí na somálském území a bojují proti etiopské vládě.

    Eritrejská opozice loni spekulovala, že oba uprchlí piloti zřejmě něco věděli o vměšování Eritreje do záležitostí Somálska, případě o její podpoře tamních milicí Šabáb. Za podporu těchto islámských radikálů uvalila Rada bezpečnosti OSN na Eritreu v roce 2009 sankce.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka