Taliban zadržuje nejméně devět cizinců po nouzovém přistání

22.04.2013


    Kábul 22. dubna (ČTK) - Ozbrojenci afghánského hnutí Taliban od nedělního večera zadržují nejméně osm Turků a jednoho ruského pilota. Zajali je, když civilní vrtulník cizinců musel nouzově přistát na východě země v provincii Lógar. Informovaly o tom dnes turecké, ruské a afghánské úřady. Taliban tvrdí, že zajatci jsou američtí vojáci.

    Podle tureckých úřadů bylo ve vrtulníku deset lidí. "Ve vrtulníku bylo osm tureckých státních příslušníků, piloti byli z Ruska a z Afghánistánu. Jsme přesvědčeni, že jsou v dobrém zdravotním stavu, a turecké orgány jsou v kontaktu s afghánskými úřady, aby záležitost vyřešily," řekl dnes mluvčí tureckého ministerstva zahraničí. Ruské velvyslanectví v Kábulu potvrdilo, že přinejmenším jeden ze dvou pilotů stroje byl Rus.

    Vrtulník přepravující turecké stavební inženýry letěl z města Chóst nedaleko pákistánských hranic do Kábulu. Po nouzovém přistání za silného větru a deště se afghánským bezpečnostním silám podařilo vrtulník najít. Všechny osoby, které byly na palubě, však zmizely. Podle Hamidulláha Hamída, guvernéra okrsku Azra, kde vrtulník přistál, všechny lidi z vrtulníku zajal Taliban.

    Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžádhid později zajetí cizinců potvrdil v prohlášení na svých internetových stránkách. Hnutí, které často ve svých zprávách své akce zveličuje, nicméně tvrdí, že ve vrtulníku bylo devět Američanů oblečených ve vojenských uniformách a dva tlumočníci. "Zajali jsme je živé a převezli jsme je do bezpečnější oblasti," tvrdí Taliban.

    Bojovníci Talibanu prý helikoptéru obklíčili a pak zapálili. "Zahraniční síly se pokoušejí vydávat zajatce za civilisty, ale jejich zapírání je marné, protože všechny zajaté osoby měly na sobě uniformu americké armády," konstatoval Taliban.

    Severoatlantická aliance nouzové přistání potvrdila, neuvedla však žádné detaily. Zatím tak podle agentury AP není jasné, jestli helikoptéra preventivně přistála kvůli špatnému počasí, nebo zda ji k tomu donutili bojovníci Talibanu. Podle jednoho z mluvčích NATO nepatřil vrtulník zahraničním silám, aliance ale pomáhá při pátrání po pasažérech a posádce.

    Agentura AFP s odkazem na nejmenované lokální zdroje napsala, že místní kmenoví vůdci se snaží přesvědčit rebely, aby zajatce propustili.

    Nehody helikoptér jsou v hornatém Afghánistánu poměrně časté, stroje se ale také stávají obětí povstalců. Například v srpnu 2011 zahynulo 30 příslušníků amerických speciálních jednotek a osm Afghánců, když byl jejich dopravní vrtulník na afghánském území sestřelen.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka