Rusko buduje v Bělorusku novou leteckou základnu

23.04.2013


    Minsk 23. dubna (ČTK) - V Bělorusku bude v dohledné době zřízena základna ruského vojenského letectva. S odvoláním na výsledek dnešního jednání ruského ministra obrany Sergeje Šojgua s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem to oznámila agentura RIA Novosti. První letouny na budovanou základu údajně přiletí už letos.

    V roce 2015 bude podle nové rusko-běloruské dohody na základně v Bělorusku dislokován celý ruský letecký pluk, který má podle dostupných informací zhruba 60 strojů. Podle ministra Šojgua bude jeho cílem "ochrana našich hranic". Moskva kromě toho Minsku dodá čtyři baterie protiraketových systémů S-300.

    K dohodě o rozšíření vojenské spolupráce došlo údajně z podnětu prezidentů Lukašenka a Vladimira Putina.

    Podle běloruské státní agentury Belta Lukašenko v rozhovoru s Šojguem prohlásil, že Západ "by měl pochopit, že pokud na Bělorusko pohlíží skrz prsty, budeme reagovat".

    Bělorusko je v demokratické Evropě často označováno za poslední diktaturu na kontinentě. Na systematické potlačování běloruské opozice a tvrdé zákroky proti disidentům Evropa i USA zareagovaly hospodářskými a diplomatickými sankcemi.

    Krok ruské vlády může podle agentury Reuters Evropu znepokojit. Dotčeny mohou být zejména státy Severoatlantické aliance sousedící s Běloruskem, tedy Polsko, Litva a Lotyšsko. Rusko se už v roce 2009 dohodlo s Běloruskem na zřízení společné protivzdušné obrany.

    Podle Ruslana Puchova, šéfa moskevské analytické skupiny CAST, zřízení ruské letecké základny v Bělorusku prospěje společné protivzdušné obraně jen málo. Zato může být na západ od běloruských hranic považováno za "nepřátelský akt". Z bývalých států SSSR má Moskva stálou leteckou základnu ve středoasijském Kyrgyzstánu.

    Rusko už několik vojenských zařízení na běloruském území má. Využívá především radarovou stanici Volga v obci Hancavičy na jihozápadě Běloruska a komunikační základnu pro spojení s jadernými ponorkami severně od Minska.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka