Brusel zkoumá, zda fúzí dvou řeckých aerolinek nevznikne monopol

23.04.2013

    Brusel 23. dubna (ČTK) - Evropská komise se dnes začala zevrubně zabývat transakcí, ve které chtějí řecké aerolinie Aegean Airlines koupit konkurenční domácí společnost Olympic Air. Brusel se obává, že navrhovanou fúzí vznikne monopol, který by mohl vést ke zdražení letenek. EK již jednou pokus o sloučení zablokovala. Na rozhodnutí o plánovaném převzetí má EK čas do 3. září.

    Aerolinky Olympic Air v současnosti vlastní fond Marfin Investment Group. Aegean Airlines v říjnu oznámila, že leteckou společnost koupí za 72 milionů eur (1,8 miliardy Kč). Olympic by se měl stát dceřinou společností Aegean, které chtějí zachovat i počet zaměstnanců a současnou flotilu. Obě letecké firmy plánovaly fúzi už v roce 2010. EK tehdy dohodu zablokovala kvůli obavám z omezení konkurence na domácím trhu, kde by měly téměř dominantní postavení.

    Toto nebezpečí však podle Bruselu trvá. EK se obává, že navrhovaná "transakce může vést ke zvýšení cen a zhoršení kvality služeb na několika vnitrostátních linkách," kde by mohl vzniknout monopol, uvedla Evropská komise podle agentury AP v dnešním prohlášení. Hlavní konkurent obou aerolinek, letecká společnost Cyprus Airways, která má nyní finanční problémy, by se navíc podle EK v budoucnu nemusela na řeckém trhu prosadit jako silný konkurenční prvek.

    Aegean teď zřejmě budou muset přijít s novými návrhy, aby si souhlas EK zajistily.

    EK v únoru zablokovala už třetí snahu nízkonákladových aerolinek Ryanair převzít irského konkurenta Aer Lingus. Podle komise by spojení ohrozilo konkurenci.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka