ÚS odmítl stížnost Lobkowice ve sporu o pozemky na letišti

23.04.2013

    Brno 23. dubna (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost majitele mělnického zámku Jiřího Lobkowicze ve sporu o část pozemků pod polním letištěm Hořín na Mělnicku. Justice v minulých letech vyhověla provozovatelům letiště a zrušila rozhodnutí Pozemkového fondu, který sporné parcely vydal Lobkowiczovi. Jeho stížnost nyní ÚS označil za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v internetové databázi.

    Podle pravomocného rozsudku nelze pozemky vydat, protože tvoří součást uceleného areálu letiště a jsou nezbytně nutné k jeho provozu. Naplňují tak výjimku zakotvenou v zákonu o půdě. Justice vycházela zejména ze znaleckého posudku dopravních expertů Univerzity Pardubice.

    Lobkowicz s tímto hodnocením nesouhlasil. Tvrdil například, že letiště z právního hlediska neexistuje. Areál podle něj rozhodně není celistvý, neboť je fakticky rozdělen a používán k nesouvisejícím podnikatelským činnostem, které nemají s letectvím nic společného.

    ÚS stížnost odmítl stručným usnesením. Rozsudek označil za výraz nezávislého rozhodování soudů, které neodporuje principům spravedlnosti. "Rozsah práva na spravedlivý proces není možné vykládat jako garanci úspěchu v řízení," uvedla v usnesení soudkyně zpravodajka Vlasta Formánková.

    Lobkowicz má s provozovateli letiště vleklé spory. Loni v listopadu údajně nechal rozorat jinou část přistávací plochy a příjezdovou cestu. Provozovatelé tehdy uvedli, že tím letiště vyřadil nejméně na rok z provozu.

zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Kdo to zaplatí

Odpovědět

Datum : 24.04.2013 11:25, Vložil : Cid

Kdo to vlastně zaplatí?Kdo tedy zaplatí zničenou přistávací dráhu a přístupové cesty a stojánky atd?

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka