Soud začal řešit žalobu rodiny výsadkáře zabitého při seskoku

24.04.2013

    Praha 24. dubna (ČTK) - Pražský městský soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou na ministerstvo obrany podala rodina Libora Syručka - výsadkáře, který zahynul při seskoku testujícím nové padáky. Příbuzní zemřelého muže žádají 6,5 milionu korun. Tvrdí, že je za smrtelný pád odpovědná armáda. Nechala prý nezkušeného výsadkáře seskočit s nevyhovující výstrojí. Ministerstvo obrany odpovědnost za smrt mladého muže odmítá.

    Syručkovi se při seskoku v Chrudimi v roce 2009 zapletly šňůry padáku do výzbroje. Záložní padák nestačil včas otevřít a zabil se. Podle armády se žádné chyby nedopustil. Kvůli údajně chybnému otestování padáku čelili obžalobě dva technici. Soudy je však loni pravomocně osvobodily. Soudce, znalec, státní zástupce i obhájci se při hlavním líčení shodli na tom, že velký podíl na neštěstí má armáda. Podle znalce byly testy nedbale připraveny.

    "Smrt Libora Syručka byla v daném případě naprosto zbytečná a nebyla výsledkem nešťastné náhody," prohlásila právní zástupkyně rodiny Syručkových Hana Bernatová. S požadavkem na náhradu nemajetkové újmy se na soud obrátili rodiče, manželka a bratr mladého muže. Všichni dnes vypovídali, zejména o tom, jak se jim po smrti příbuzného změnil život. Například jeho matka má psychické problémy, chodí k psychiatrovi a bere antidepresiva.

    Velmi emotivně dnes mluvila také vdova po výsadkáři Alena Syručková. S manželem se seznámila již ve svých 17 letech, před deseti lety si ho vzala a vychovávala s ním dvě malé děti. Děti se prý na otce často ptají a velmi jim chybí. Žena také vypovídala o tom, jak se z rozhlasu dozvěděla o úmrtí svého muže. "Na to člověk bude myslet do smrti, z paměti se to vymazat nedá," doplnil pak její slova otec Lukáše Syručka.

    Ministerstvo obrany podle svého právníka zaplatilo již manželce a dětem zabitého výsadkáře 1,57 milionu korun. Stále však trvá na tom, že se vůči nim žádné újmy nedopustilo. Soud prý sice zprostil obžaloby techniky zkušební laboratoře, podle armády se ale zkušebna dopustila celé řady pochybení.

    Náčelník záchranné a výsadkové služby Petr Částek uvedl, že vojsko o nedostatcích padáků nevědělo. Na problémy se přišlo až při vyšetřování okolností pádu. Ukázalo se prý například, že tlumok může v některých případech překrýt záložní padák. Částek také prohlásil, že Syruček nebyl na testování nezkušený. "Ten seskok nebyl složitý, složitá byla až situace, do které se muž po seskoku dostal," řekl.

    Výslech Částka, který byl zároveň předsedou vyšetřovací komise generálního štábu, bude pokračovat koncem května. Soudkyně Dagmar Stamidisová zatím jednání odročila.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka