Zisk Boeingu i přes odstávku Dreamlinerů vzrostl o 20 procent

24.04.2013

    New York 24. dubna (ČTK) - Zisk amerického výrobce letadel Boeing v prvním čtvrtletí vzrostl o 20 procent, odstavení letounů 787 Dreamliner se tak na výsledku nijak nepodepsalo. Přerušení dodávek nejmodernějších letadel Boeingu v důsledku závady baterií ale přispělo k poklesu tržeb o tři procenta na 18,9 miliardy dolarů (377 miliard Kč).

    Čistý zisk Boeingu dosáhl 1,1 miliardy dolarů (21,9 miliardy Kč) proti 923 milionům USD před rokem. Zisk na akcii skončil na 1,73 dolaru, což bylo 24 centů nad odhadem analytiků podle ankety agentury Thomson Reuters. Akcie Boeingu reagovaly na dnešní výsledkovou zprávu po otevření newyorské burzy zvýšením o téměř pět procent.

    Boeing dodal v prvním čtvrtletí jen jeden letoun Dreamliner, protože v polovině ledna jejich dodávky zastavil. Dreamlinery tehdy přestaly létat kvůli několika případům přehřátí baterií a jejich vznícení a Boeing od té doby pracoval na nápravě. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v pátek schválil nový systém ochrany baterií před vznícením a udělal zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit ke komerčním letům.

    Boeing na začátku týdne začal instalovat do letadel Dreamliner nové systémy zabezpečení baterií a čeká se, že v nejbližších dnech začnou první tyto stroje létat s cestujícími. Ještě dnes by zřejmě měl FAA vydat pro Dreamlinery povolení k běžným letům v USA a po něm to udělají úřady pro letectví v ostatních zemích světa.

    Podle zdrojů agentury Reuters bude prvním světovým přepravcem, který obnoví komerční lety s Dreamlinerem, etiopská společnost Ethiopian Airlines. Ta by s ním měla v sobotu letět podle normálního letového řádu z Addis Abeby do Nairobi v Keni. Ethiopian Airlines mají zatím čtyři tato letadla a technici Boeingu do nich nyní v Addis Abebě instalují vylepšené systémy baterií.

    Boeing dnes nezveřejnil odhad nákladů za odstavení Dreamlinerů a v prvním čtvrtletí kvůli tomu ze zisku nic neodepsal. Mezi analytiky se odhaduje, že by to mohlo firmu stát asi 600 milionů dolarů. To je zanedbatelné ve srovnání s 20 miliardami dolarů, které firma věnovala na vývoj letounu, a se 120 miliardami USD vydaných na investice do jeho výroby. Dreamliner se má vyrábět 50 let.

    Je to chyba zaokrouhlení, řekl k dopadům nákladů z odstavení Dreamlinerů na zisk firmy analytik Citigroup Jason Gurks,. "Nikdy to nepoznáme," dodal.

    Boeing uvedl, že jeho letošní plány dodávek letadel a finančních výsledků stále platí, včetně dodávky 60 strojů Dreamliner. Jakmile firma do vyrobených letadel nainstaluje nové systémy ochrany baterií, bude moci dodat tyto stroje zákazníkům relativně rychle. V prvním čtvrtletí si výpadek dodávek Dreamlinerů firma vynahradila zvýšenými dodávkami modelů 737 a 777 a celkem dodala 137 letounů, stejný počet jako v prvním čtvrtletí minulého roku.

    Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. Použití polymerů vyztužených uhlíkovými vlákny výrazně snížilo hmotnost stroje, který je i díky novým motorům zhruba o pětinu úspornější než jiná podobně velká letadla.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka