O stavbě letištního terminálu v Pardubicích se rozhodne za měsíc

24.04.2013

    Pardubice 24. dubna (ČTK) - Na konci května se nejspíš rozhodne, zda se v Pardubicích postaví letištní terminál, který bude schopný odbavit 250.000 cestujících ročně. Pardubický kraj a Pardubice, kteří vlastní firmu East Bohemian Airport (EBA), chtějí mít záruky, že investice za čtvrt miliardy nebude ztrátová. ČTK to řekli zástupci města a hejtmanství.

    "V žádném případě jsme nezavrhli výstavbu terminálu, nicméně si chceme doplnit informace. Neradi bychom investovali obrovské finanční prostředky a dopadli jako letiště v Mošňově, které je prázdné," řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

    Společnost EBA loni odbavila 125.000 cestujících, dosud nejvíce, a letos očekává ještě lepší výsledky. V minulosti rozšířila a zmodernizovala za evropské peníze technické zázemí letiště, což pomohlo jeho rozvoji. Získala také významné přepravce. Do Pardubic létají hlavně Rusové. Současný terminál už brzy kapacitně nebude stačit. I služby, které nabízí, neodpovídají evropskému standardu.

    "Dohodli jsme se na tom, že celou záležitost musí podrobně projednat rady. Musíme vše vidět v širokém kontextu, co nový terminál přinese obyvatelům městu i kraje," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

    Akcionáři už viděli budoucí podobu terminálu, který vzešel 0z desítky návrhů. Některé byly víc futuristické. Navrhovaná stavba má střízlivé tvary a je z běžně dostupných materiálů. Objekt se dělí na tři části. Uprostřed by měl být veřejný prostor a v patře restaurace.

    Jedno křídlo má mít podle projektu 1300 metrů čtverečních a bude sloužit jako tranzitní hala s oddělenou části pro cestující ze Schengenu a mimo něj. Kromě toho se v hale plánují obchody a občerstvení. Příletová hala by měla být opět rozdělená na cestující z schengenského prostoru a z ostatních států.

    Stávající terminál je schopný obsloužit jedno letadlo za dvě hodiny. Nový terminál by zvládl odbavit za stejný čas cestující ze tří letadel. Po dostavbě nového terminálu by starý objekt mohl sloužit například jako letecké muzeum.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka