Létání s dioptriemi

01.02.2010

Otázka:

Vložil:

Mám – 3 dioptrie na obou očích. Budu moci létat s brýlemi?

 

Odpověď:

Dobrý den,

pro létání s větroněm, ultralightem nebo balonem předpis L1 nestanovuje žádné omezení v počtu dioptrií u žadatele. Pouze s brýlemi musí být pilot schopen každám okem přečíst písmo 12 mm vysoké na 6 metrů, oběma očima 9 mm vysoké na 6 metrů. Dvoje dobré brýle na palubě jsou tedy spolehlivou pomůckou ke svobodnému létání.

Pro létání s letadlem s kvalifikací PPL požadavky klade jiný předpis , a to JAR-FCL3 . Ten je tradičně přísnější. Pilot  musí být schopen s brýlemi každým okem přečíst písmo 12 mm vysoké na 6 metrů, oběma očima 6 mm vysoké na 6 metrů. Navíc při vstupným vyšetření vada zdraku nemí přesáhnou +5 až -8 dioptrií. Pouze při kontrolním vyšetření může dát lékař ÚLZ vyjímku. Pokud je současně přítomen astgmatismus, nesmí přesáhnout 3 dioptrie.

Oba předpisy nejsou extremně náročné a umožní létán pro radost naprosté většině zájemců. Vaše oční vada je s velkou pravděpodobností v požadovaných mezích a bez obav navštivtě leteckého lékaře k získání Osvědčení o zdravotní způsobilosti.

Zdraví

David Melechovský

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Bojový piloti

Odpovědět

Datum : 07.03.2020 14:10, Vložil : Zersos

A jaké jsou dioptrické podmínky u bojového pilota ?

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka