Lufthansa se dohodla s odbory, stávky by již hrozit neměly

02.05.2013


    Frankfurt nad Mohanem (Německo) 1. května (ČTK) - Německá letecká společnost Lufthansa se dnes s odborovým svazem Verdi dohodla na nové kolektivní smlouvě pro pozemní pracovníky, která řeší zvyšování mezd a zaručení zhruba 33.000 pracovních míst. Informovala o tom agentura DPA. Skončená jednání podle Lufthansy přispějí k restrukturalizačnímu úsilí společnosti. Dohoda, kterou by odboráři měli schválit do 14. května, tak odvrátila další hrozbu stávek.

    Aerolinky zvýší zaměstnancům divizí Lufthansa Cargo, Lufthansa Technik a Lufthansa Systems platy o 4,7 procenta a společnosti Lufthansa AG o tři procenta. Nové smlouvy budou platit 26 měsíců, uvedl svaz Verdi v prohlášení.
    
    Závěr vyjednávacího maratonu, který se uskutečnil v Mörfeldenu u Frankfurtu nad Mohanem, trval tři dny. Rozhovory o nových kolektivních smlouvách vedli odboráři s leteckou společností od konce února.

    Před dvěma týdny Lufthansa nabídla zvýšit od října platy o 1,2 procenta a v nadcházejícím roce o dalšího 0.5 procenta, ručit za pracovní místa ale odmítla. Vedení firmy totiž v současné době připravuje úsporný plán, který má podle Reuters po celém světě zrušit 3500 pracovních pozic a zvýšit roční provozní zisk do roku 2015 na 2,3 miliardy eur (přes 59 miliard korun) z loňských 524 milionů eur (13,5 miliardy korun).

    Odbory původně požadovaly zvýšení mezd o 5,2 procenta a k prosazení svých požadavků uspořádaly varovné stávky. Před týdnem v pondělí musela kvůli protestům Lufthansa zrušit takřka 1700 letů, což zkomplikovalo cestu zhruba 150.000 pasažérů. Odpadlo také několik letů spojujících německá města s Prahou.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka