Policie odložila vyšetřování stavby leteckého muzea v M.Boleslavi

03.05.2013


    Mladá Boleslav 2. května (ČTK) - Policie odložila vyšetřování sporné výstavby Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Hejtmanství na projekt za 150 milionů korun nedostalo evropskou dotaci, někdo z krajského úřadu dal přesto pokyn k zahájení stavby. Když to krajští radní zjistili, rozhodli se, že věc předají k prošetření kriminalistům. Ti ale dospěli k závěru, že v případu nebyl spáchán trestný čin, řekl dnes ČTK radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).

    Viník ale podle něj postihu stejně neunikne. "Trestněprávní odpovědnost je jedna věc a pracovněprávní druhá. Patřičné kroky budou nebo již byly podniknuty," prohlásil Štefek. Konkrétní být nechtěl s tím, že je to věcí ředitele úřadu. "Vím jen, že některé osoby, které měly sporné úlohy, už na kraji nepracují," poznamenal.

    Projekt měl být financován Evropskou unií, nyní ho ale musí celý zaplatit kraj ze svého rozpočtu. V plánu investic se s ním však nepočítá. Podle Štefka se vedou jednání o případném splátkovém kalendáři. "Chápeme, že za něco, co jsme si objednali, musíme platit," uvedl radní.

    Dodavatel v současnosti stavbu předává kraji a zjišťují se případné závady. Exponáty, které stojí ve vedlejším hangáru, ale zatím dovnitř nelze stěhovat. Chybějí totiž interiéry, například háky na zavěšení letadel, vybavení vstupní haly a další zázemí. Původně měly stát 20 milionů korun, kraj je však odmítl zaplatit. Podle Štefka je nyní ve hře varianta za 1,5 milionu korun, která by umožnila alespoň minimální provoz muzea.

    Expozice má čítat kolem 30 historických letadel ze sbírek mladoboleslavského Nadačního fondu Metoda Vlacha, soukromých majitelů i Národního technického muzea a Leteckého muzea Kbely. Její součástí má být i trojrozměrný trenažér v podobě kokpitu stíhačky z první světové války. Pro děti se chystá také modelářská dílna.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka