Slovenská armáda má dvě nová letadla L-410, další kupovat nebude

03.05.2013


    Kuchyňa (Slovensko) 2. května (ČTK) - Slovenská armáda pořídila dvě nová dopravní letadla L-410 od českého výrobce Aircraft Industries. Ministr obrany Martin Glváč dnes během představení letounů novinářům řekl, že další stroje tohoto typu vojsko kupovat nebude. Armáda má ve výzbroji sedm kusů L-410.

    "Je to začátek možná lepší budoucnosti slovenského (armádního) letectva, které se nachází v neutěšené situaci. Vzdušné síly budou lépe vybaveny," řekl Glváč.

    Dva stroje L-410 koupilo Slovensko už v letech 2009 a 2010, další dodávka byla odložena kvůli nedostatku peněz. Podle Glváče poslední objednávku dvou letounů za 9,8 milionu eur (zhruba čtvrt miliardy korun) ministerstvo obrany financovalo z úspor v jiných oblastech.

    Nová letadla, každé s kapacitou 17 cestujících a s doletem 1500 kilometrů, hodlá armáda podle náčelníka generálního štábu Petera Vojteka kromě převozu vojáků na zahraniční mise využít v případě krizové situace i na transport lidí na Slovensku. Vyloučeno prý není ani jejich použití k přepravu politiků nebo vysokých úředníků při cestě do okolních zemí.

    Ministerstvo obrany v souvislosti s nákupem letadel L-410 čelilo kritice tisku kvůli tomu, že stroje prý nakupovalo netransparentně přes prostředníka a bez veřejné soutěže. Glváč se bránil, že transakce je součástí dřívějšího kontraktu a že nákup prostřednictvím bratislavské firmy Manipul si vyhradil kunovický výrobce letadel. Vyjádření Aircraft Industries se ČTK nepodařilo získat.

    Ani po nákupu nových armádních letadel nemá Slovensko moderní letoun na přepravu vojáků a techniky na mise do vzdálenějších zemí. Bratislava chtěla v minulosti koupit výrazně větší letadla C-27J Spartan od italského výrobce Alenia Aeronautica. Kvůli nedostatku peněz ale obchod dosud neuzavřela. Slovenské ozbrojené síly mají na přepravu vojáků a nákladu v současnosti k dispozici letadlo typu An-26.

    Slovenské ministerstvo obrany zvažuje také změnu v oblasti ochrany vzdušného prostoru, kterou v současnosti zajišťují stíhačky Mig-29. Ve hře je prý možnost, že Slovensko by si podobně jako Česko stíhačky pronajalo. Důvodem jsou vysoké náklady na provoz a údržbu migů. Detaily hodlá Glváč představit v příštích týdnech.

    Česká vláda schválila pronájem 14 švédských stíhaček Jas-39 Gripen v roce 2004, smlouva vyprší na konci příštího roku. Kabinet jedná o jejím prodloužení, premiér Petr Nečas ale již dříve připustil, že ve hře je stále možnost krátkodobého řešení, po kterém by na stíhačky následoval otevřený tendr.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka