Třetí letiště v Istanbulu postaví za 22 mld eur firmy z Turecka

04.05.2013

    Ankara 3. května (ČTK) - Konsorcium tvořené tureckými stavebními společnostmi vyhrálo tendr na výstavbu a provoz třetího letiště v Istanbulu, které by se podle počtu odbavených cestujících mohlo stát jedním z největších na světě. Výše vítězné nabídky činí 22,15 miliard eur (568,3 miliardy Kč). Oznámil to dnes turecký ministr dopravy Binali Yildirim.

    Konsorcium tvoří společnosti Cengiz, Kolin, Limak, Mapa a Kalyon. Kromě konsorcia měly zájem o letiště také turecká firma TAV Holding či německý Fraport.

    Letiště by podle plánu mělo mít šest vzletových a přistávacích drah a mělo by být schopné odbavit až 150 milionů cestujících ročně. Projekt odráží rostoucí důležitost Istanbulu, největšího města v Turecku, které se rozkládá na dvou kontinentech a v posledním desetiletí se spolu s hospodářským růstem země stává hlavním dopravním uzlem v regionu.

    Konsorcium plánuje začít s výstavbou letiště do roka. Zahájit provoz by letiště mělo koncem roku 2018. Konsorcium získá letiště do pronájmu na 25 let.

    Nejvíce vytěžit by z nového letiště mohly turecké aerolinky Turkish Airlines, které patří mezi nejrychleji rostoucí na světě. Loni aerolinky přepravily 39 milionů cestujících a letos očekávají zvýšení počtu cestujících na 46 milionů, napsala agentura Reuters.

zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka