USAF: global precision attack!

04.05.2013

    Velmi zajímavá zpráva o dalším směřování amerického vojenského letectva se nedávno objevila v odborných médiích. Ač je pro chod země důležité ministerstvo obrany stejně jako další státní instituce pronásledováno automatickými rozpočtovými škrty, je zajímavé, že podle médií má v úmyslu investovat nemalé rozpočtové prostředky do radikální modernizace všech USAF užívaných 1018 F-16 i do upgradu 175 F-15 C/D Eagle.

    Smyslem zmíněné modernizace je udržet operační kapacitu těchto typů na velmi vysoké úrovni do doby, než bude u stealth strojů F-22 do operačního používání zaveden nový zbraňový systém a než další špičkový stroj této technologie, F-35, nastoupí plnou operační službu. Jak vyplývá ze státního rozpočtu na rozpočtový, fiskální rok 2014, zveřejněného desátého dubna, díky upgradu zmíněných strojů se počítá s prodloužením jejich operační životnosti o osm až deset let u každého stroje.

    V uvedeném mezidobí chce „obrana“ od výrobce zakoupit dalších devatenáct F-35, u zdejšího letectva dosud létá jedenáct strojů. Zmíněný nákup v hodnotě „zanedbatelných“ 15,7 bilionu dolarů je částí strategie, nazvané „Global precision attack“, v níž je i radikální modernizace současných strategických bombardérů B-1B Lancer, strojů F-15 E, naváděných moderních řízených bomb i vývoj nového strategického bombardéru páté generace. Sekretář generálního štábu letectva, zodpovědný za rozpočet letectva, generálmajor Ed Bolton, k tomu říká: „Současné bolestné, i na armádu doléhající rozpočtové škrty, tzv.sequestration, nebudou mít na zmiňované upgrady ani na pořizování nových strojů vcelku žádný vliv. Nanejvýš si pořídíme o tři až pět strojů méně. Abychom mohli pokračovat v „air superiority role“, potřebujeme pro USAF pořídit 249 modernizovaných či nových F-15 C/D.

    175 z nich bude v souladu s programem „Long Term Eagle“vybaveno novými barevným displeji a radary a  po jejich modernizaci se předpokládá, že budou díky rozvoji systému „operations life support“  operační do roku 2030. 187 F-22 chceme modernizovat do standardu Block 30/35, což znamená instalaci nových AEW systémů, mj i v modu „air to ground“. U všech strojů budou v souvislosti s korozí draků rozvíjena další potřebná technická opatření a dojde i ke zlepšení jejich steatlh vlastností.

    Pokračovat bude také vývoj velmi moderních řízených raket AIM-9X a AIM-120D pro letouny. V obou případech jde o zbraně dlouhého doletu, operující v režimu „Fire and forget“., říká zmíněný sekretář.

--
Pramen
AF seeks F-16 fleet upgrade, requests 19 more F-35As
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka