IBS - Integrated Briefing System od ŘLP

10.05.2013

    Zřejmě každý kdo létá po ČR zná a používá pro predletovou přípravu nebo pro letmý check stránky lis.rlp.cz. Vetšinou zde nalezneme vše nebo alespoň většinu z toho co nás zajímá pro uskutečnění letu v ČR. Jako naprostý základ pro předletovou přípravu pro jakýkoliv let považuji získání aktuálních NOTAMů, počasí (METARy a TAFy) a informaci o aktivovaných prostorech AUP. AIP je samozřejmost minimálně co se týká získání informací a kontaktů letišť na které letím plus záložní letiště kolem trati. Donedávna probíhala moje předletová příprava při létání po ČR, asi jako u většiny z nás, to znamená přístup na lis.rlp.cz, vyhledání NOTAMů, METARů, TAFů, map význačného počasí a aktivovaných prostorů. Všechno pěkně postupně rozkliknout, nastudovat a vytisknout sebou na palubu.

    Kdo někdy tiskl z webového prohlížeče aniž by chtěl plýtvat papírem, jistě mi dá za pravdu, že je to v podstatě nemožné. Většinou se vytiskne kromě potřebného textu také pět dalších rámečků okolo strany - ideálně na samostatný papír plus pár prázdných papírů. Export do PDF nebo tisk v nějaké úhledné podobě z webu zůstal většinou jenom sen a mít vše jednoduše na palubě v elektronické podobě zůstávalo i na dnešní poměry vcelku sci-fi.

    Pokud létáme po ČR, vše už máme většinou naučené na pár kliknutí a po pár vteřinách příprav můžeme letět. Ale pokud se k tomu přidá potřeba létat do zahraničí většinou si můžeme veškerou tuto snahu vynásobit počtem destinací či přelétaných států - takže obligátní cesta do Chorvatska kterou má zřejmě každý jako jeden z prvních delších letů za hranice, znamená googlování národních AIPů, AUPů, počasí atd.. Rakouska, Slovinska a konečně i Chorvatska. Vcelku nepřehledná práce i pokud se jedná o tak jednoduchý let jako je v současnosti let do Chorvatska pro rakiju, nějaké mořské dobroty na talíři, večerní zábavu a taky trochu toho moře když už jsme tam, že...

    Donedávna jsem si při plánování podobných letů po Evropě vypomáhal stránkami www.ippc.no norského Avinoru, případně Eurocontrolu a nebo nechal vše pouze na Googlu a národních ANS. A protože jako většina pokud mám naučený nejaký postup který vede ke kýženému výsledku a ten pouze aplikuji, vcelku dlouho jsem ignoroval nové odkazy na stránkach našeho ŘLP. Speciálně odkaz IBS mě vůbec nevyzýval k tomu na něj kliknout. Chyba lávky - pod odkazem ibs.rlp.cz se skývá konečně velmi dobrá a použitelná webová aplikace pro předletový briefing - konkrétně Integrated Flight Briefing System Letecké Informační Služby České Republiky.

    Již v omezené neregistrované verzi nabízí funkčnost IPPC. Záložky NOTAM, METEO, ATIS, AIP a AUP asi netřeba představovat co znamenají. V záložce NOTAM najdeme relativně podrobné rozdělení a kromě ČR, zde najdeme i okolní státy. Jedná se o všechny státy EU a některé další např. Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, atd... Kromě sekcí jednotlivých států můžeme použít odkaz NOTAM Query kde můžeme zadat jakýkoliv ICAO kód a dostaneme informace z celého světa - zkoušel jsem například syrský Damašek (OSDI) s bezproblémovou odezvou.

    Sekce METEO je členěna ne podle států, ale podle typů meteo informací. OPMET data jsou dostupné zatím pouze pro okolní státy, nicméně Weather Query funguje opět výborně pro celý svět. Přehledně jsou také řazeny mapy význačného počasí a další. Sekce Pictorial data je zřejmě ještě ve vývoji, ale již ze současného návrhu pochopíme co časem nalezneme.

    Sekce ATIS je pouze aktuální textový přepis všech čtyř dostupných ATIS v ČR - Praha, Brno, Ostrava a Karlovy Vary. V sekci AIP nalezneme odkaz na již existující elektronický AIP na LISu ŘLP.

    Dále máme ve volně přístupné verzi pouze odkaz NOP o kterém bude podrobněší článek příště a SUMMARY - rychlý dotaz na aktuálně platné NOTAMy v LKAA. Řekl bych že i na zcela volně přístupnou verzi slušná dávka informací které můžeme získat z jednoho zdroje.

    Nicméně po registraci získáme přístup k dalším volbám které posunou náš briefing na zcela jinou úroveň. Po přihlášení přibudou dva nové odkazy Flight Planning a Pre-flight Bulletin. V sekci Flight Planning máme volbu na vytvoření letového plánu pomocí interaktivního formuláře a kromě vyplnění letového plánu, můžeme letový plán validovat, uložit jako šablonu a přímo i podat. Takže konečně oficiální garantovaný způsob podávání letových plánu přes internet přímo přes naše ŘLP je tady. V interaktivním formuláři funguje velmi dobře doplňování možností které můžeme zadat, což se nyní v případě nového formuláře (resp. nových voleb) velmi hodí.

    Ale v návaznosti na podání letového plánu je i připravení předletového bulletinu - tzn. kompletní seznam NOTAMů, METARů, TAFů a map počasí pohromadě a automaticky podle vaší trasy v letovém plánu! Pro kontrolu Vaší trasy je k dispozici také interaktivní mapa s trasou zadanou podle Vašeho letového plánu.

    Mapy počasí se zvolí podle zadané hladiny ve vašem FPL. A pro ještě větší komfort je zde i přímý export do PDF souboru kde najdeme všechny tyto informace pohromadě k tisku včetně map počasí. Vytvoření trip kitu i pro let za hranice je nyní opravdu otázkou pár vteřin. Další výborná funkce v dnešní době iPadů, tabletů a smartphonů je přímé odeslání takto vytvořeného PDF na email, takže veškeré informace máte k dispozici v elektronické podobě na palubě. A pokud nechcete letět a vytvářet letový plán, můžete přes odkaz v Pre-flight bulletin > Short haul flight bulletin stejnou přípravu nechat vygenerovat i s pouhým zadáním letiště odletu, příletu a trasy. Perfektně jednoduché a funkční.

     A nesmíme zapomenout na to, že pořád používáme oficiální portál ŘLP, kde veškeré tyto informace jsou garantované a oficiální stejně jako při podání přes ARO.

    Z mého pohledu máme nyní k dispozici výborně funkční aplikaci, která je funkčností na velmi dobré úrovni i přes to, že je stále ve vývoji. A na rozdíl od ostatních webových aplikací je zcela kompletně v režii našeho ŘLP které garantuje poskytovaná data - a navíc zdarma. Jediné avšak zřejmě nesplnitelné přání je integrovat i AUPy a AIPy okolních států pro rychlé hledání místo Eurocontrolu.

    Na úplný závěr jen co vše budete potřebovat k registraci. Stačí zaslat zdvořilou žádost na email ibs@ans.cz s číslem mobilního telefonu, platný email, popřípadě “oblíbené” přihlašovací jméno (maximálně 10 znaků). A to je vše - stačí počkat na odpověď s přístupovými udaji a začít využívat komfortu při předletové přípravě který tady dlouho chyběl.

    A pokud si stále nejste jistí s navigační a předletovou přípravou, můžete využít služeb Flying Academy a připojit se k pořádaným leteckým výletům pod dozorem zkušených instruktorů. Aktuálně nejbližší letecký výlet je do rakouského Zeltwegu na  AirPower13 - jeden z nejlepších leteckých dnů ve střední Evropě konaných pouze jednou za dva roky.

Michal Koblížek
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zajimave

Odpovědět

Datum : 07.05.2013 18:28, Vložil : Radim

Hned jsem se prihlasil a zacinam testovat diky za tip

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka