Do Vídně pro Medical class 1

11.05.2013


    Zdravotní prohlídka 1. stupně pro piloty se dá získat i jinou cestou než přes dejvické ULZ. Protože Medicalclass 1 je mezinárodně platný dokument, můžete jej absolvovat i v jiné zemi. Dala jsem na doporučení  instruktorů Flying Academy a vypravila se do Vídně na WeinerPrivatklinik, do specializovaného pracovištěAeromedical, kde vám vysněný dokument dají i za jediný den.

    Začínáte tím, že se telefonicky objednáte na telefonním čísle +43 1 40 180. Pokud neovládáte němčinu, domluvíte se bez problemů anglicky, nebo budete mít štěstí a zrovna bude k dispozici česká zdravotní sestra paní Knížková, která vám vše  ochotněvysvětlí a zařídí. Prohlídky se dělají vždy v úterý od osmi hodin ráno a končí kolem čtvrté hodiny odpolední. Já se například objednala ve čtvrtek a v nadcházející úterý už jsem měla domluveno vyšetření. Po telefonu mi sdělili, že mám přijít na lačno a že nepotřebuji  žádnoudokumentaci od svého lékaře. K této prohlídce vám opravdu postačí jen pas a 680 eur .

    Vídeňskáprivatní klinika WeinerPrivatklinik se nachází v centru Vídně, nejbližším výborným orientačním bodem je místní radnice. Od ní jdete rychlou chůzí 15 minut  severo-západně až do Aeromedicalu, kterýsídlí na Pelikangasse 15. V okolí kliniky je pár pensionů a dva menší hotely, s nalezením ubytování za rozumnou cenu jsem neměla  nejmenší problém, byť to bylo na poslední chvíli. Naopak jako problematický se ukázal místní systém parkování pro turisty, důležité je najít si hotel, který má své vlastní parkoviště, budete mít o jednu velikou starost méně.

    Nastal den D a mně zazvonily všechnytřinařízené budíky. Vcházím do recepce budovy kliniky, recepčníužmě mají na seznamu a posílají mě do druhého patra. Všímám si téměř luxusního prostředí  a movitych pacientů. Jsem v Aeromedical center, v čekárně je spolu se mnou pouze jeden další kandidát na Medicalclass 1.

    Ujímá se nás internista, je to indický doktor, evidentně nový, protože stále něco hledá, a takovou legračníangličtinou se vyptává na rodinnou anamnézu a můj zdravotní stav. Odebere krev a moč a natočí  EKG. Prohmatá mi břicho a provede vizuální kontrolu celého těla. Vše je hotovo, nezbývá než nafoukat do spirometru a zjistit funkčnost a kapacitu plic. Doktor mi předvede, jak dojít k nejlepšímu výsledku a skutečně, jeho systém zabírá a můj výkon je ohodnocen jako zcela v pořádku. Tím jsme ukončili první část prohlídky a máme dvě hodiny pauzu.Výsledky z laboratoře budou dnes odpoledne.

    Druhou částí je ORL, z čehož mám největšíhrůzu. V čekárněmě vyzvedne příslušnálékařka, je to  žena kolem čtyřicítky a vypadá trochu striktně. V ordinaci se vyptává na různé obtíže jako astma, alergie apod.  Jako prvnízkontroluje ústa a krk. Mám pár plombovaných zubů a jeden chybějící, ale doktorce to nevadí. Poté kontroluje uši, jedno se jínezdá a než se naději, mám v uchu jakousi železnou jehlu, která má cosi prošťouchnout. Je to příšerný pocit a docela to bolí, ale vydržím to, chci přece Medicalclass 1. Kdyždokončívyšetření ucha, slyším jen šumění moře. A teď miurčitěřekne, že půjdeme na audiometr!Přesně tak, trochu škodolibě se ta doktorka tváří...Pouští mi do hlavy zvuky na ruzných frekvencích a k mému potěšení konstatuje, ze slyším výborně. Ještěmě nechá se zavřenýmaočima dotknout levou rukou pravého kolene a pak a jsem propuštěna.

    Nesmírnou výhodou vídeňské zdravotní prohlídky je naprostá dochvilnost všechlékařů. Jestliže máte domluveno vyšetření na třetí hodinu, nejpozději ve tři a pětminut vcházíte do ordinace. A také vám tu fandí, abyste Medical získali. Cítíte se tu jako klient a ne jako pacient.

    Poslední částí prohlídky je návš̌těva u očníholékaře. Ordinaci má na střeše budovy a z prosklenéčekárny je vidět na centrum Vídně. Z rádia se line klasická hudba, křesla v čekárně jsou pohodlná a všude na vás dýchápříjemná atmosféra. Typuji, že ordinace plus čekárna dohromady mají tak sto metrůčtverečných...Pan doktor mě pozve dál a všemi možnými aparáty změří zrak, vyzkoušítaké barvocit a ve finále nakape kapky do očí. Potémě znova prezkouší z četby malých písmen na dálku a s úsměvem ohodnotí můj zrak jako vynikajicí.

    Absolvovala jsem všepotrebné a nezbývá nežčekat na výsledky z laboratoře. Využiji zbývajícího času a jdu se projít po centru města. Netrpelivě se dívam na telefon, kdy zavolá paní Knížková , až telefon konecně zazvoní  a pozve si mě primář kliniky na závěrečný pohovor  a seznámení s výsledky. Klade mi pár otázek ohledně mého celkového zdravotního stavu a porovnává to s výsledky z krve a z moči. Všechno mám v normálu, jen se mu nezdá moje anémie. Poradí mi, abych zkusila změnitjídelníček a trochu víc cvičit, jakmile budu mít hladinu erytrocytů v pořádku, dostanu Medical. Stačí si nechat udělat krevní testy u svého lékaře a zaslat mu je poté emailem. Je to primář kliniky, věřím jeho slovu a odchazím  lehce smutná, ale zaroveň plna odhodlánízlepšit svůj zdravotní stav.

    Ačkoli já jsem Medicalclass 1 ihned nedostala, věřím, že v horizontu pár týdnů se k němu dopracuji. Pokud však nemáte nějakézávažnější zdravotní obtíže, měli byste jej dostat bez problemů. V Rakousku prý dokonce létá pilot s transplantovaným srdcem! Věřte, želékaři z Aeromedical center vám fandí, nebojte se tedy svůj osud svěřit do jejich rukou, byť to stojí o pár tisíc víc. Je to investice, která se vyplatí.

Dana Bauca Sastre

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 11.07.2016 14:42, Vložil : lucia

to akoze mi chcete povedat ze dostanem vo viedni medical class 1 bez psychotestov? :O moze sa to vobec?

Odpověd

Odpovědět

Datum : 07.07.2015 20:41, Vložil : Miroslav

Psychotesty ve Vídni nedělají jenom v Praze.

Psychotesty

Odpovědět

Datum : 01.11.2014 13:34, Vložil : Jan Kudrna

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se ve Vídni dělají při vstupní prohlídce na Medical 1 psychotesty? Děkuji za odpověď

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka