Nečas jednal v Polsku o kontrolách potravin a o prodeji L-159

14.05.2013


    Varšava 13. května (ČTK) - České a polské inspekční orgány začnou používat podobné postupy při kontrolách kvality potravin. Dnes se na tom ve Varšavě shodli český premiér Petr Nečas a jeho polský protějšek Donald Tusk. Nečas také nabídl Polsku české letouny L-159. Oba ministerští předsedové v rámci mezivládního jednání za účasti vybraných ministrů hovořili o propojování dopravní a energetické infrastruktury.

    Vztahy mezi Prahou a Varšavou v posledních měsících zatížily spory o kvalitu a bezpečnost potravin, neboť česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce označila některé polské výrobky za nevyhovující. Varšava tyto kroky označila za snahu vytlačit polské produkty z českého trhu.

    Nyní se Nečas s Tuskem shodli, že v otázce kontroly potravin je třeba se zavést podobné a transparentní procedury hodnocení kvality, které takovýmto sporům budou předcházet a které zabrání dohadům a spekulacím. Již před týdnem v Praze se český ministr zemědělství Petr Bendl se svým polským kolegou Stanislawem Kalembou dohodli, že české a polské inspekční orgány budou spolupracovat na základě evropských legislativních předpisů.

    Česko dnes předložilo Polsku nabídku podzvukových bitevníků L-159 včetně příslušných výcvikových programů. Do polského tendru na výcvikové letouny nabídla Praha i stroje, které česká armáda vlastní. Prodej těchto letadel do zahraničí prozatím úspěšný není, v minulosti projevily zájem mimo jiné Indie, Egypt, Izrael, Slovensko či Maďarsko.

    Kromě vojenské spolupráce zmínil Nečas před novináři také společný postup v energetické oblasti. Dodal, že Praha podporuje propojení plynovodů s Polskem a s Rakouskem. Česko a Polsko doposud spojuje jediný společný plynovod Stork, nový produktovod by pak v letech 2016-2017 měl značně rozšířit nynější přepravní kapacity. V průběhu roku 2015 by měl propojit českou a rakouskou plynárenskou soustavu plynovod Mozart.

    Tusk v této souvislosti uvedl, že na varšavském zasedání zemí Visegrádské skupiny (V4) ve Varšavě očekává podpis dohody o harmonogramu k vytvoření společného trhu s plynem. Kromě Česka a Polska tvoří V4 Slovensko s Maďarskem.

    Za českou stranu se dnešního mezivládního jednání zúčastnili rovněž ministr obrany Vlastimil Picek, ministr dopravy Zbyněk Stanjura, ministr zemědělství Petr Bendl a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Se svými polskými protějšky diskutovali mimo jiné o hospodářských vztazích, problematice dopravní a energetické infrastruktury a o spolupráci v rámci Evropské unie a Visegrádské skupiny.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Viroza z potravin

Odpovědět

Datum : 14.05.2013 17:08, Vložil : Aranka Horvátová

Já jednou snědla nějaky svinstvo z Polska a měla pak virozu jako p. Zeman ...

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka